Απίστευτο ματς στην Αγιά, με νικητή τον Δωτιέα!

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη στην Αγιά, εκεί όπου η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τον Αετό Μακρυχωρίου και κατάφερε να κερδίσει με το εντυπωσιακό, 4 – 3, έχοντας μάλιστα οι δύο ομάδες και από δύο κόκκινες κάρτες.

Επτά γκολ και τέσσερις συνολικά κόκκινες κάρτες περιελάμβανε η σπουδαία αναμέτρηση στην Αγιά, με τον Δωτιέα να φθάνει στο τέλος στη πολυπόθητη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Έτσι, έφθασε και τους είκοσι δύο βαθμούς έχοντας μάλιστα και παιχνίδι λιγότερο αυτό με τον Αχιλλέα Φαρσάλων.

Στον αντίποδα, ο Αετός Μακρυχωρίου που προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι της Αγιάς, δεν κατάφερε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα και έμεινε στους είκοσι δύο πόντους μετά το πέρας της 14ης στροφής του πρωταθλήματος.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ταξιάρχης Κλούρας ευτύχησε να κάνει το 0 – 1 για τον Αετό Μακρυχωρίου, ωστόσο στο 16′ ο Ζαφείρης Σουφχάρας αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι κ. Αντωνίου και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Στο επόμενο λεπτό, ο Νίκος Γελαλής έφερε το ματς στα ίσια με δικό του τέρμα, ενώ στην επόμενη ουσιαστική φάση και στο 19′ ο Γιώργος Τσατσαλίδης πέτυχε την ολική ανατροπή του σκορ στο ματς.

Ωστόσο, λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο ο Αετός έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια με το γκολ του Δημήτρη Σιάτρα, ενώ με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννέα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε και ο Βασίλης Μάρκου..

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Βασίλης Μπαλαμώτης άφησε τους γηπεδούχους με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε, ενώ στο 74′ ο Γιώργος Τσατσαλίδης έδωσε νέο ενδιαφέρον σημειώνοντας το 3 – 2 με ωραίο τελείωμα.

Με τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών παιχνιδιού στο γήπεδο της Αγιάς, ο Κατσής ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4 – 2, με τον Ντελή λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να αποχωρεί με κόκκινη κάρτα.

Το τελικό 4 – 3 για τον Αετό Μακρυχωρίου πέτυχε ο Παναγιώτης Φουσίκας με εύστοχη εκτέλεση.

Πάντως, να σημειωθεί πως οι άνθρωποι του Αετού εκφράζουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του κ. Αντωνίου για τις αποφάσεις που πήρε για το παιχνίδι απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς.

Δωτιέας Αγιάς: Ρούσσος, Κορλός, Γούτος Ευάγγ.., Ποτόσογλου, Ντελής, Μπαλαμώτης, Κατσής, Βλάχος (75′ Γεωργοβίτσας), Φουκαλάς (64′ Χαλδούπης), Τσατσαλίδης, Γελαλής (90′ Βούζας).

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Σταμέλος, Μάρκου, Σουφχάρας, Σιάτρας, Μπέτσιος, Καλούσης, Αντωνόπουλος, Κλούρας, Μπόντε (70′ Τσιούτσιας), Τζέκα (72′ Φουσίκας), Γκαμπέτας (46′ Τσιαντούλης).