Απειλή και… απόδραση!

Η Αναγέννηση Καλοχωρίου φιλοξένησε για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Α΄ΕΠΣ Λάρισας τη Λάρισα 2012 με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες χωρίς σκορ.

Έτσι το Καλοχώρι διατηρήθηκε στη 1η θέση της βαθμολογικής κατάταξης και βάζει… πλώρη για τη παραμονή, ενώ με τη σειρά της η Λάρισα 2012 ακολουθεί στη 2η θέση, έχοντας τέσσερις βαθμούς λιγότερους και ενώ αναμένουμε το μέλλον του παιχνιδιού της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Νέα Πολιτεία που είχε διακοπεί.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό τέταρτο, προσπαθώντας να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, δίχως όμως οι φάσεις να είναι πολλές. Χαρακτηριστικό αποτελεί πως η πρώτη και μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήρθε στο 23’.

Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Θοδωρής Γεωργούλας έβγαλε όμορφα για τον Δημήτρη Κίτσιο, ο οποίος βγήκε απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα μέσα και αριστερά από τη περιοχή, πλάσαρε, αλλά έστειλε τη μπάλα να περάσει διαγώνια άουτ.

Έτσι το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ωστόσο, ο ρυθμός ανέβηκε με τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες να μην αργούν να έρθουν.

Στο 58′ ο Τσιαντούλης τα έκανε όλα σωστά, μπήκε στη περιοχή από τα αριστερά, «έσπασε» τη μπάλα στα δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής στον Φάνη Τσιάτα, ο οποίος πλάσαρε αρκετά άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 1 – 0.

Έξι λεπτά αργότερα, και πάλι για το Καλοχώρι, ο Δάκτυλας από τα δεξιά πάτησε στην αντίπαλη περιοχή, μετά από συνδυασμό με τον Σαμπάνη, έκανε τη συρτή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ήταν ο Κόκοβας (ο οποίος προσφάτως συμφώνησε με τη γερμανική Μπόχουμ για να συνεχίσει τη καριέρα του), αλλά ο Παντελής Φλώρος πρόλαβε και τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.

Ενώ οδεύαμε προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 88′, ο Τσεκούρας έκοψε τη κόντρα επίθεση με φάουλ πάνω στον Θοδωρή Γεωργούλα και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη από τον διαιτητή, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τα εναπομείναντα λεπτά.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού όμως τίποτα δεν άλλαξε και μπορεί το Καλοχώρι να ήταν καλύτερο, όμως η Λάρισα 2012 κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Γιώργος Χατζής): Μαρδάνης, Δούρος (84′ Λάιος Κ.), Λιούσκας, Νεστορίδης, Σαΐτης, Τσεκούρας, Μπούνα (46′ λ.τ. Δάκτυλας), Τσιαντούλης, Σαμπάνης, Τσιάτας, Κόκοβας (66′ Μάρκου).

Λάρισα 2012 (Θοδωρής Στερδιάδης): Γεωργούλας Θωμ., Φλώρος Β., Φλώρος Αντ., Φλώρος Παντ., Φλώρος Πανα. (90+2′ λ.τ. Ιορδανίδης), Κριεμάδης, Κίτσιος Π., Γεωργούλας Θοδ., Δαλαμπύρας, Κίτσιος Δ. (65′ λ.τ. Μπαστούνης), Σκέντζας.