Αποτελεσματικός και ουσιαστικός ο Πύρρος

Την εντός έδρας νίκη απέναντι στον Φιλοκτήτη Μελιβοίας πανηγύρισε ο Πύρρος, όπου με δύο τέρματα ένα σε κάθε ημίχρονο συνέχισε με θετικό πρόσημο τη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα της Α’1 τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Κώστα Βασίλη πήρε ακόμη τρεις βαθμούς και έφθασε τους δέκα έξι με τη σημερινή νίκη, ενώ το συγκρότημα του Αποστόλη Ευαγγέλου έμεινε στους τρεις βαθμούς μετά και την ήττα αυτή.

Στο 14ο λεπτό του αγώνα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τη κεφάλια του Μούρι και ο παίκτης του Πύρρου μετά από σέντρα του Αλέξανδρου Κάτσα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παρασκευά Γρηγορίου. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο Πύρρος βρήκε δίχτυα και πέτυχε το 1 – 0. Ο Ντάνιελ Σάρα έκανε σέντρα και ο Κλάους Μούρι με σουτ στη κίνηση κέρδισε τον πορτιέρο του Φιλοκτήτη για το 1 – 0.

Στην επανάληψη τώρα και στο 57ο λεπτό η ομάδα του Κώστα Βασίλη διπλασίασε τα τέρματα του και “κλείδωσε” τη νίκη. Ο Κώστας Λέτσιος με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Φιλοκτήτη και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα, μιας και στο 70ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη, ο Χρήστος Μυλωνάς.

Πύρρος Βορειοηπειρωτών (Κώστας Βασίλης): Αγραφιώτης, Μαρούδης (60′ Βελής), Λίτσα, Λέτσιος, Κάτσης, Παύλου (64′ Τζόγκας), Κάτσας (83′ Αλαϊα), Βάρσος, Νικούλης (75′ Αλεξανδρής), Μούρι, Σάρα.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Αποστόλης Ευαγγέλου): Γρηγορίου, Παπαρίζος (72′ Σκεμπάσι), Κοταρέλας, Δεμέστιχας, Πασιάς, Τσιρογιάννης (75′ Καψάλης Π.), Καψάλης Γ. (60′ Ντούμος), Μυλωνάς, Λαδάς, Μαλλιάρας, Σπετίμ.