Αποφασιστικό βήμα παραμονής για τον Ατρόμητο!

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι που διεξήχθη στους Αγίους Αναργύρους, η ομάδα του Ατρόμητου κατάφερε να επικρατήσει προς το τέλος του αγώνα με 3 – 2 των Γόννων στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των πλέι άουτ, με τις ομάδες που μετέχουν στο πρωτάθλημα αυτό να θέλουν να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη Β΄ΕΠΣΛ.

Οι Άγιοι Ανάργυροι κατάφεραν να κερδίσουν με 3 – 2 το συγκρότημα του Δημήτρη Κωστή και να φθάσουν τους έξι βαθμούς και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Νεάπολης με τους Αμπελόκηπους, ο Ατρόμητος βρίσκεται στη πρώτη θέση έχοντας έξι βαθμούς. Οι Γόννοι από την άλλη δεν έχουν βαθμό μετά και το πέρας της πρώτης αγωνιστικής.

Μόλις στο 10ο λεπτό της συνάντησης οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Χρήστος Κολοβός με διαγώνια βαθιά πάσα βρήκε τον Ανδρέα Τσιρβούλη κι εκείνος με παράλληλη πάσα τροφοδότησε τη μπάλα στον Σάκη Δάσσιο, με τον υψηλόσωμο επιθετικό να κάνει τη προβολή και να σημειώνει το 1 – 0 για τους Αγίους Αναργύρους.

Οι Γόννοι ωστόσο είχαν την απάντηση νωρίς και έπειτα από εννέα λεπτά, ο Παναγιώτου με πλασέ από θέση βολής κέρδισε τον Τσιάρα και έφερε το ματς στα ίσια.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 54′, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ. Οι ρόλοι αυτή τη φορά ανάμεσα σε Σάκη Δάσσιο και Ανδρέα Τσιρβούλη άλλαξαν, με τους δύο πιστούς φίλους να συνδυάζονται ιδανικά και στο δεύτερο γκολ. Ο έμπειρος επιθετικός με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Τσιρβούλη κι εκείνος με νέα κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 2 – 1 και έδωσε το προβάδισμα στον Ατρόμητο Αγίων Αναργύρων.

Βέβαια, οι Γόννοι πέτυχαν και νέα ισοφάριση στο 71ο λεπτό με περιπετειώδη τρόπο. Συγκεκριμένα, ο Τζήκας πήρε τη κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων για το 2 – 2, με τον παίκτη των Γόννων να συγκρούεται με τον πορτιέρο του Ατρόμητου, Τσιάρα και τον Τζήκα να βρίσκεται στο έδαφος για αρκετό χρόνο. Από εκεί και έπειτα στο γήπεδο ήρθε ασθενοφόρο για να προσφέρει τις πρώτες βοήθειες στον παίκτη των φιλοξενουμένων, όπου και το παιχνίδι διεκόπη για περίπου είκοσι λεπτά!

Εν τέλει, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε όπως είπαμε με αρκετή καθυστέρηση λόγω του σοβαρού τραυματισμού του Τζήκα και με νικητή τους Αγίους Αναργύρους, καθώς στο 78ο λεπτό ο Μάριος Αμαρλαριώτης πέρασε ως αλλαγή και στο 82′ σημείωσε το 3 – 2 δίνοντας έτσι μία σπουδαία νίκη για τους γηπεδούχους!

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Χρήστος Γραββάνης): Τσιάρας, Παύλου, Παναγιώτου, Αντωνίου (78′ Αμαρλαριώτης Μ.), Βίλλης, Μούμος (72′ Τζεμολάρι), Κολοβός, Μπακαρτζής, Τσιρβούλης, Αμαρλαριώτης, Δάσσιος.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Αθανασόπουλος, Τσιντζιλώνης, Γκουγκουλιάς, Πανδρεμένος, Τζήκας (72′ λ.τ. Καναβούρας), Ζάρρας (65′ Καραδούκας), Τσιρονίκος (55′ Παιδής), Άσι, Παναγιώτου, Μπαμπαλιούτας, Λιάκος.