Απτόητος ο Ηρακλής!

Σε ακόμη μία νίκη και μάλιστα με ανατροπή του σκορ έφθασε σήμερα ο Ηρακλής Λάρισας, όπου κέρδισε την Ολύμπικ/Νέες Καρυές με 2 – 1 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Ακόμη ένα βήμα προς τη κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος έκανε το συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη που επικράτησε του συνόλου του Βαγγέλη Μπρισίμη κι έφθασε έτσι τους εβδομήντα βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη, η Ολύμπικ/Νέες Καρυές έμεινε στους τριανταεννέα βαθμούς.

Στο 42ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Γιώργου Μάτου με ιδανικό πλασέ, ύστερα και από την κάθετη πάσα του Θάνου Τριανταφυλλόπουλου. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν νωρίς, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σπύρος Ζαφειρίου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια. Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λιάνος από ανατροπή του Κώστα Ξαφάρα.

Στην επανάληψη τώρα και συγκεκριμένα στο 88ο λεπτό, ο Ηρακλής ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ και έφθασε στη νίκη. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Βασίλης Σπανός με σουτ από πλεονεκτική θέση, μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Σωτήρη Πατσή.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Λιάνος, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Φώτος (61′ Γκιουρσάνης), Μπάμης, Πατσής, Μολάς (87′ Σουλτούκης), Σπανός (89′ Κυρίτσης), Ζαφειρίου, Αποστόλου.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλιμμάνης, Σιδέρης (60′ Τσιώλης Ν.), Τσιώλης Ευάγ.., Καφφές, Ξαφάρας, Ζαΐμι, Τριανταφυλλόπουλος (64′ λ.τ. Πράπας), Σχοινάς, Σέτζας, Μάτος, Ταρταμπούκας.