Απτόητο το Συκούριο!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Κίσσαβος Συκουρίου, επικρατώντας της Νέας Πολιτείας στην έδρα του με 2 – 1.

Οι «κιτρινόμαυροι» των Φερραίου Γιαννακού – Λευτέρη Τέα, πέτυχαν τη δεύτερη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα και με τον βαθμό της πρεμιέρας έφθασαν τους επτά μέχρι στιγμής. Έτσι, βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από τη Δόξα Αργυροπουλίου.

Από την άλλη, παρά τις προσπάθειες των «πορτοκαλί» για αποτέλεσμα, η ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη δεν έχει ακόμη βαθμό ύστερα από τρεις αγωνιστικές, όμως όλοι ευελπιστούν πως η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη.

Στο 22ο λεπτό του αγώνα ο Μάνος Πετράκης με δικό του τέρμα έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ, ενώ στο μισάωρο η Νέα Πολιτεία έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές ύστερα από την αποβολή του Κώστα Καλτσά με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μία απόφαση από τον κ. Ντελέζο που δεν πέρασε χωρίς παράπονα από τη πλευρά των φιλοξενουμένων.

Με τη συμπλήρωση σαράντα πέντε λεπτά αγώνα και πριν οδηγηθούν οι δύο πλευρές στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Τόλης Κατσιάνος σημείωσε αυτογκόλ, καθώς στη προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα του Νίκου Μαρδάνη και το Συκούριο πέτυχε το 2 – 0.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 55ο λεπτό, η Νέα Πολιτεία κατάφερε να μειώσει σε 2 – 1. Ο Σπύρος Ιωαννίδης έκανε τη σέντρα και ο Πέτρος Τσεκούρας με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βαγγέλη Φαρμάκα.

Ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό και το Συκούριο πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, καθώς το 2 – 1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Ντελέζου.

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Γκαμπέτας, Γκανάτσιος, Τσιανάκας, Χριστιανίδης, Αργύρης, Παυλόπουλος, Κορδέλας, Πλιάγκας (89′ Δημάκης), Ζαϊρές (55′ Καρβούνης), Πετράκης (80′ Αγγέλης).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Μαρδάνης, Σιάρκος, Μάρκου, Κατσιάνος, Τσεκούρας, Βενέτης, Καψιώχας, Μπέτσης (50′ Αργυρακούλης), Σκόμπας (60′ Χλωρός), Καλτσάς, Ιωαννίδης.