Απόδραση με Παληγιάννη σε ματς που θα θυμούνται για χρόνια!

Νίκη με αγγλικό σκορ πέτυχε η ομάδα της Συκέας στη Δολίχη, κερδίζοντας την ομώνυμη ομάδα του Δολιχιακού με 2 – 4. Το στιγμιότυπο της αγωνιστικής σημειώθηκε στο παιχνίδι, όπου από εκτέλεση ελεύθερου για fair play του κίπερ της Συκέας το ματς έγινε 1 – 0, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να τηρεί εκ νεόυ το fair play και να ισοφαρίζει το ματς! Δύο γκολ ο Παληγιάννης για τους νικητές.

Τους 23 βαθμούς και την 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, «καπάρωσε» η ομάδα της Συκέας μετά και το «διπλό» στη Δολίχη, αφήνοντας τους γηπεδούχους στους 12 πόντους και εντός ζώνης μπαράζ υποβιβασμού.

Το σκορ άνοιξε στην αναμέτρηση, άνοιξε με τον πλέον παράδοξο τρόπο! Μόλις στο 8ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Συκέας, Κυρίτσης, κλήθηκε να παίξει το fair play και να γυρίσει τη μπάλα στους γηπεδούχους. Στη… προσπάθειά του όμως αυτήν η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων… καταλάθος.

Έτσι στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έβαλε αυτογκόλ, τηρώντας έτσι το fair play και φέρνοντας το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία. Ισοπαλία που δεν έμεινε στο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή πηγαίνοντας στ΄ αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους με το υπέρ τους 2 – 1.

Στην επανάληψη και στο 5-0′ ο Τέλλιος με δυνατό σουτ από κοντά, έφερε το ματς και πάλι στην ισοπαλία με τον Παληγιάννη να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη σέντρα του Νίκου Ζιώζια και με κεφαλιά στο 80′ να πετυχαίνει το 2 – 3. Ο ίδιος μάλιστα ποδοσφαιριστής στο 90′ διαμόρφωσε και το τελικό 2 – 4, σε ένα ματς όπου σε όλους θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη για τον τρόπο όπου βγήκε το λεγόμενο… over από ημίχρονο!

Α.Ο. Συκέας (Κώστας Καραλής): Κυρίτσης, Χασιώτης, Κατσιγιάννης Φ. (75′ Ζιώζιας Αλ.), Τάχατος (50′ λ.τ. Βάμπος), Παλάσκας, Κολιούμπας, Τρικάλης, Ζιώζιας Ν., Τέλλιος, Καρέλας (90′ Κατσιγιάννης Β), Παληγιάννης.