Από έναν βαθμό και ένα… ημίχρονο!

Τον βαθμό της ισοπαλίας που δεν ευνόησε ούτε το Χειμάδι αλλά ούτε και τον Κεραυνό Παραποτάμου, μοιράστηκαν οι δύο ομάδες του Δήμου Τεμπών, που δίνουν την δική τους μάχη για παραμονή στον 3ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, όπου και σημειώθηκαν και από δύο τέρματα σε κάθε μέρος για την κάθε μία ομάδα. Δίκαιη η ισοπαλία.

Το Χειμάδι έφτασε τους 15 βαθμούς πέφτοντας μία θέση στον βαθμολογικά πίνακα του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας (12η θέση) μετά και το πέρας της 18ης Αγωνιστικής, μία από πάνω βρίσκεται ο Κεραυνός Παραποτάμου (11η θέση) με 16 βαθμούς.

Μπορεί ο Κεραυνός να μπήκε ορεξάτος στο ματς, είδε όμως το Χειμάδι να παίρνει το προβάδισμα .Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα, χάρις σε μία εκπληκτική «σκαφτή» μπαλιά του Γιώργου Νούσιου στη πλάτη του Πάρη Δελητζάνη, όπου έβγαλε σε θέση βολής τον Αντώνη Λίταινα από θέση μέσα στη περιοχή και αριστερά. Μόλις στο 10ο λεπτό, ο «Αμερικάνος» πρόλαβε στην έξοδο τον Αντώνη Ζήκο τον οποίο και «ψηλοκρέμασε» με την μπάλα να πηγαίνει αργά και βασανιστικά προς την εστία του Κεραυνού με τον Σεβδαλή να έρχεται και από κοντά με κεφαλιά να σιγουρεύει το 1 – 0 των «ερυθρόλευκων».

Πριν καλά – καλά κοπάσουν οι πανηγυρίσμοι του 1 – 0 και με τους Παραποταμίτες να μοιάζουν να τα έχουν… χαμένα, στο 16′ ο προωθημένος αριστερός μπακ του Χειμαδίου, Γκόγκος, έπιασε ένα σουτ δέκα μέτρα περίπου έξω από τη περιοχή του Κεραυνού, με τη μπάλα να αλλάζει πορεία από το… χορτάρι του γηπέδου, να ξεγελά τον κίπερ του Κεραυνού που βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του για δεύτερη φορά μέσα σε έξι λεπτά.

Σε ένα μέτριο πρώτο μέρος ο Α.Ο. Χειμαδίου κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2 – 0, χωρίς όμως στην επανάληψη να καταφέρει να το διαχειριστεί σωστά, με αποτέλεσμα στην επανάληψη να δεχθεί δύο τέρματα για την ισοφάριση ενώ στο 90’+3′ είδε τον χάρο με τον μάτια όταν ο Σπύρος Μπάνος έχασε μοναδική στιγμή για να «κλέψει» το παιχνίδι για τους φιλοξενουμένους και να χριστεί η «χρυσή» αλλαγή.

Μέχρι όμως να φτάσουμε εκεί, έγιναν… πολλά. Αρχικά στο 55′ με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σωτήρη Χατζή η μπάλα βρήκε στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού της εστίας του Τσικόπουλου, που πήρε το πρώτο του μήνυμα.

Ο Κεραυνός μπήκε και πάλι στο ματς, δέκα λεπτά αργότερα. Στο 65′ οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν ένα φάουλ με τον Μητσογιάννη να φέρνει τη μπάλα στη περιοχή, ο Τσικόπουλος στα όρια της γραμμής του τέρματός του έδειξε να αιφνιδιάζεται αποκρούοντας ενστικτωδώς, με τον Κώστα Πάσχο να παίρνει από κοντά το ριμπάουντ και με κοντινή κεφαλιά να την σπρώχνει στα δίχτυα για το 2 – 1.

Στο 69′ ο Πάρης Δελητζάνης πήρε όλες τις κόντρες φτάνοντας στο ύψος του πέναλτι απέναντι από τον Τσικόπουλο, τον οποίο πλάσαρε με τους αμυντικούς του Χειμαδίου να διώχνουν σε κόρνερ σχεδόν πάνω στη γραμμή. Την απάντησε σε αυτήν την φάση έδωσε στο 71′ ο Σεβδαλής με διαγώνιο σουτ μέσα από τη περιοχή, που έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο του Ζήκου.

Στο 75′ ο Σεβδαλής παρεμπόδισε την εκτέλεση ενός φάουλ του Κεραυνού στεκόμενος μπροστά από την μπάλα, με τον κ. Νατσιούλα να πάει… «by the book» και να του βγάζει αυστηρά την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα στο ματς, αφήνοντας τους Χειμαδιώτες με ποδοσφαιριστή λιγότερο.

Από την στημμένη μπάλα αυτήν προήλθε και η ισοφάριση. Ο Πάρης Δελητζάνης εκτέλεσε το φάουλ που έφερε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, εκεί όπου Κώστας Πάσχος έβαλε την προβολή προ του Τσικόπουλου, ο οποίος απέκρουσε με την μπάλα να στρώνεται στον Χρήστο Μητσογιάννη που σε κενή εστία πλάσαρε ψύχραιμα και σωστά για το 2 – 2.

Στον εναπομείναντα χρόνο το Χειμάδι εάν και με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε για να πάρει το ματς δίχως να πετύχει κάτι το αξιόλογο, το οποίο και είχε στο 90’+3′ ο Κεραυνός με σουτ του Σπύρου Μπάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής που πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Τσικόπουλου.

Αξίζει να σημειωθεί πως και οι δύο ομάδες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον ρέφερι κ. Νατσιούλα για δύο περιπτώσεις πέναλτι (μία για κάθε ομάδα), ενώ οι άνθρωποι του Χειμαδίου είχαν πολλά παράπονα για την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα στον Σεβδαλή, την οποία και θεώρησαν αυστηρή.

Α.Ο. Χειμαδίου (Σπύρος Ευαγγέλου): Τσικόπουλος, Τόπης Π., Παπακωστούλης, Παναγιωτίδης, Γκόγκος, Βασιλόπουλος Α. (76′ Τόπης Αθ.), Γκόλαντας, Σαμαράς (83′ λ.τ. Δασκαλόπουλος), Νούσιος Γ., Σεβδαλής, Λίταινας Αντ.

Κεραυνός Παραποτάμου (Αχιλλέας Μάντζιαρης): Ζήκος Αντ., Δελητζάνης, Ζήκος Γ., Γραβάνης, Μήλιος, Πάσχος, Μητσογιάννης, Μπούμπουλης Β. (80′ Μπάνος), Μανδραβέλης, Χατζής, Μπαμπανίκος.