Από ένα γκολ & βαθμό…

Στο 1 – 1 «κόλλησαν» Ολυμπιακός Αμπελιάς και Αναγέννηση Πουρναρίου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά από την κατάκτηση ακόμη ενός βαθμού, η Αμπελιά έφτασε συνολικά τους 14 στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη το Πουρνάρι έφτασε τους 6 βαθμούς και διατηρήθηκε στη 15η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων αν και προσπάθησαν δεν κατάφεραν να βρουν τρόπο για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς να υπάρχει σκορ στο ματς.

Στην «επανάληψη» όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τη λύση στο πρόβλημα. Όταν στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Άλκης Νικούλης με πλασέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ορέστη Ζιούστη νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 0 – 1 για το Πουρνάρι.

Ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν την «απάντηση». Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Δημήτρης Νιαρίτης έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, ο αντίπαλος γκολκίπερ δεν κατάφερε να αποκρούσει με 1 – 1 να είναι γεγονός. Μάλιστα η Αμπελιά έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει τη νίκη στο 90+2΄όταν την εξ΄επαφής κεφαλιά του Λευτέρη Δενελάβα απέκρουσε ο κίπερ του Πουρναρίου. Έτσι, το 1 – 1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Οι άνθρωποι της Αναγέννησης Πουρναρίου ευχαριστούν θερμά τη διοίκηση της Αμπελιάς για την άψογη φιλοξενία στη σημερινή αναμέτρηση.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Βαγγέλης Σταμπουλής): Μωραΐτης, Καραγγέλης (46′ Τσάνος), Δενελάβας Ν., Τολιόπουλος, Τσαντόπουλος, Σκλαπάνης (60′ Παναγιωτόπουλος), Νιαρίτης Δ., Γιωργής, Νιαρίτης Ν., Λέτσιος, Δενελάβας Ελ.

Αναγέννηση Πουρναρίου (Μιχάλης Τζιατζιάς): Ξεσφίγγης, Ζαϊρές, Ζιούστης, Κρητικός Θ. Γ., Κρητικός Θ. Β., Τσιαμούρας (60′ Τσιόγκας), Νικούλης, Κώτσιας, Νεμπεγλέρας, Κρητικός Μ. (80′ Μαρτσέλο), Γαρυφαλλόπουλος (88′ Γκουντάρας).