Από ένα ημίχρονο για την ΑΕΛ στο δεύτερο φιλικό με τον ΝΠΣ Βόλο

Ισόπαλη ξανά με σκορ 1 – 1 ήρθε η ΑΕΛ αυτή τη φορά απέναντι στον ΝΠΣ Βόλο, στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι στο Καρπενήσι όπου διανύει το βασικό της στάδιο προετοιμασίας. Σκόρερ για την ΑΕΛ ο Αμπιόλα Ντάουντα (51′) και για τον ΝΠΣ Βόλο ο Σαρμιέντο (67′).

Οι «βυσσινί» του Γκόρνταν Πέτριτς είχαν από ένα ημίχρονο, καθώς στο πρώτο μέρος η ΑΕΛ δεν είχε τα στοιχεία και τη παρουσία που θα ήθελε σε μεγάλο βαθμό, ενώ στην επανάληψη βγήκε πιο ουσιαστική στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε με το «παρθενικό» γκολ του Αμπιόλα Ντάουντα και είχε μία θετική εικόνα παρά την ισοπαλία με τον αντίπαλο της.

Η εικόνα της ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο και σε μεγάλο βαθμό η άμυνα δεν της επέτρεψε να κάνει πολλά, όπου οι επιθετικοί του ΝΠΣ Βόλου δημιουργούσαν ευκαιρίες σε κάθε λάθος.

Συγκεκριμένα, στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος είχε πέντε κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Μποριβόγιε Ρίστις να αναδεικνύεται ο «MVP» του πρώτου ημιχρόνου, καθώς σταμάτησε τέσσερις φορές τους παίκτες του Χουάν Φεράντο, ενώ μία φορά η μπάλα σταμάτησε και στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, όταν στο 5ο λεπτό ο Ηλιόπουλος σούταρε από θέση βολής και ο Ρίστιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 14ο λεπτό ο Γιάννης Μυστακίδης που ήταν ο κινητήριος μοχλός του Βόλου βρήκε χώρο και σούταρε και ο Ρίστιτς αρχικά έδιωξε και στη συνέχεια ο Βαγγέλης Μόρας έβγαλε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 25ο λεπτό ο Γιάννης Μυστακίδης έκανε τη σέντρα και ο Ζοάο Φερνάντο μπήκε στη «καρδιά» της περιοχής και πήρε τη κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ευριπίδης Γιάκος μετά από μία όμορφη ενέργεια απείλησε για πρώτη φορά για την ΑΕΛ στο ματς και δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με τον Γκαραβέλη να πέφτει και να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά μετά και στο 40′, ο ΝΠΣ Βόλος έφθασε κοντά στο γκολ με το τετ – α – τετ που είχε ο Μάντζης, όμως ο Μποριβόγιε Ρίστιτς που βρέθηκε σε εντυπωσιακή ημέρα είπε «όχι» με διπλή προσπάθεια και κράτησε το μηδέν για την εστία της ΑΕΛ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα και στη τελευταία ευκαιρία για το πρώτο ημίχρονο, ο Γιάννης Μυστακίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασίλης Ντεντάκης πήρε τη καρφωτή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ της ΑΕΛ και το πρώτο μέρος του αγώνα έληξε χωρίς να σημειωθεί γκολ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για την ΑΕΛ! Συγκεκριμένα, οι «βυσσινί» κέρδισαν φάουλ κάτι σαν κόρνερ στη γωνία της περιοχής του Βόλου στο 51ο λεπτό του αγώνα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νίκολα Στάνκοβιτς και ο Αμπιόλα Ντάουντα πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των «βυσσινί» με προσπάθεια από κοντά. Η ΑΕΛ πήρε έτσι το προβάδισμα στο σκορ, με τον Ντάουντα να πετυχαίνει το «παρθενικό» του γκολ με την ομάδα του Γκόρνταν Πέτριτς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σλάβκο Μπράλιτς έκανε λάθος και ο Συμελίδης εκμεταλλεύτηκε τη φάση που σούταρε από θέση βολής και ο Κρίστινσον στη σωστή θέση αντέδρασε και έδιωξε τη μπάλα.

Στο 67ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 για τον ΝΠΣ Βόλο. Η ομάδα του Χουάν Φεράντο κέρδισε φάουλ και ο Σαρμιέντο με μία όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κρίστινσον και έφερε το ματς σε ισορροπία.

Θετική ήταν για την ΑΕΛ η εικόνα στο δεύτερο μέρος, όπου στο πρώτο προσπάθησε να παρουσιαστεί αντάξια του παιχνιδιού που κράτησε το μηδέν, όμως στην επανάληψη οι «βυσσινί»  παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και με περισσότερη όρεξη για δημιουργία φάσεων…

Στο υπόλοιπο του δευτέρου μέρους στον φιλικό αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο από τις δύο ομάδες, με το 1 – 1 να είναι το τελικό σκορ ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΝΠΣ Βόλο.

ΑΕΛ (Γκόρνταν Πέτριτς): Ρίστιτς (46′ Κρίστινσον), Μόρας (46′ Ζίζιτς), Γκόλιας (46′ Μπράλιτς), Μιχαήλ (46′ Ζίβκοβιτς), Καρανίκας (46′ Μπέρτος), Μπάλλας (46′ Σεσέροβιτς), Φατιόν (46′ Μιλοσάβλιεβιτς), Γιάκος (46′ Μιλτιάδης (77′ Νούσιος)), Νούνιτς (46′ Ντάουντα), Σικάφκα (46′ Φιλίποβιτς), Χοτζάλι (46′ Στάνκοβιτς).

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Μάντζης, Μυστακίδης, Ηλιόπουλος, Φεράρι, Ζοάο Φερνάντο, Αγκούστο Μαξ.

Αγωνίστηκαν και οι: Καραγκιόζης, Τσοκάνης, Μήτογλου, Κορνέζος, Κυζιρίδης, Συμελίδης, Τσαούσης, Κορέλας, Λύρατζης, Κραβαρίτης, Διμηνάς, Σαρμιέντο.