Από ένα ημίχρονο και… έναν βαθμό!

Ισόπαλοι με 2 – 2 αναδείχθηκαν Δωτιέας Αγιάς και Φαλανιακός στο πλαίσιο της 20ης Αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο και από δύο τέρματα σε κάθε ένα απ΄ αυτά. Ο Δωτιέας πήρε «αέρα» δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος με τους Μάλακο και Ριζούλη, με τον Φαλανιακό να ισοφαρίζει στην επανάληψη με τους Δημητρέλη και Μάκη Πανταζή.

Με τον βαθμό αυτό οι γηπεδούχοι έμεινα στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα της μεγάλης κατηγορίας, φτάνοντας τους 27 πόντους, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Φαλανιακού έφτασε τους 20 βαθμούς, «πέφτοντας» μιά θέση (14η) μετά και τη νίκη της Α.Ε. Βουναίνων, μένοντας στη ζώνη των πλέι-άουτ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο κιόλας μέρος και μάλιστα με «αέρα» δύο τερμάτων. Αρχικά στο 22′ ο Ζήσης Μάλακος έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα, με τον Αλέκο Ριζούλη στο 40′ να «διπλασιάζει» τα τέρμα του Δωτιέα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Φαλανιακός έκανε το μεγάλο «come back» μιας και κατάφερε από την κόλαση του ημιχρόνου (2 – 0), να βρεθεί έως το 80′ στον παράδεισο του 2 – 2.

Ο Μιχάλης Δημητρέλη ήταν εκείνος που αρχικά μείσωσε σοτ 68′ για τους Φαλανιώτες, δίνοντας το μήνυμα ενόψει και της συνέχειας. Μίας συνέχειας που έδωσε ο Μάκης Πανταζής στο 80′, όταν και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2 – 2, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, δίνοντας έναν εξαιρετικά πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του Τάσου Μπεριτζά, στην μάχη που δίνει για την αποφυγή της ψυχοφθόρας διαδικασίας των πλέι-άουτ της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αμφότερες οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές η κάθε μία, καθώς στο 25ο λεπτό διαπληκτίστηκαν και αποβλήθηκαν με απεθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, κ. Νίτσα, οι Ντάκουλας και Μπλέντι.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Χαλάτσης (60′ Σούλι), Τσακάλι, Γούτος Ν., Γούτος Β., Ντακούλας, Ντελής, Τσατσαλίδης, Βούζας, Μαλάκος (75′ Τσιρογιάννης), Ριζούλης (80′ Υφαντής).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Μαχαίρας, Κολοβός, Βαρσάμης (82′ Πάνου), Πανταζής Γ., Μπλέντι, Λυγούρας Β. (46′ Πανταζής Μ.), Παπαγεωργίου, Ιωαννίδης, Λεσάι (55′ Λυγούρας Χ.)., Δημητρέλης (89′ Βουγιατζής).