Από ένα σε κάθε ημίχρονο και… «διπλό»!

Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων, ο οποίος πέρασε από την έδρα του ΠΑΟΛ Αβέρωφ με 2 – 0.

Μάλιστα αυτή ήταν μια νίκη… «έξι» βαθμών, ουσιαστικά καθώς ναι μεν οι Άγιοι Ανάργυροι πρόσθεσαν τρεις στη βαθμολογία τους, αλλά έκοψαν άλλους τρεις από τη βαθμολογία του του Αβέρωφ. Με τις δύο ομάδες πλέον να έχονυ από 14 βαθμούς.

dsc_0287

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτη στο ματς. Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα, ο Χάρης Καρυπίδης έκανε το σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Από την άλλη ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αποδείχτηκαν πιο αποτελεσματικοί.

Όταν στο 32′ το πλάγιο του Σάκη Παύλου έδιωξε η άμυνα του Αβέρωφ αλλά με συρτό δυνατό σουτ του Γιώργου Μούμου στην επαναφορά σκόραραν και «άνοιξαν» το σκορ. Μάλιστα το 0 – 1 παρέμεινε μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

dsc_0295

Στην «επανάληψη» τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ. Και αυτό γιατί στο 59′ ο Νίκος Δεμέστιχας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ενώ η νίκη ουσιαστικά «κλείδωσε» στο 63′, όταν ο Πασχάλης Μπακαρτζής με σουτ από πλεονεκτική θέση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

dsc_0311

Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ξαναμπούν στο παιχνίσι στο 87′, αλλά η καρφωτή κεφαλιά του Χάρη Καρυπίδη από σέντρα του Θανάση Μήτσιο βρήκε στη συμβολή των δοκών. Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους Αγίους Αναργύρους νικητές με 0 – 2.

dsc_0316

Τέλος, οι άνθρωποι του Αβέρωφ έχουν πολλά παράπονα και δικαιολογημένα από τις αποφάσεις του κ. Γρηγοριάδη από το σημερινό παιχνίδι, καθώς δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι στο 56ο λεπτό για το Αβέρωφ σε χέρι στον Σάκη Παύλου.

dsc_0332

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Φώτης Πλίτσης): Μάνος, Κοτρώτσιος Α., Καραλής, Δεμέστιχας, Κοτρώτσιος (46′ Κουτσάκης), Βασίλιεφ, Γκουτσιούδης, Θεμελής, Ζαφειρούλης, Παρλάντζας (46′ Μητσιός), Καρυπίδης.

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Βασίλης Πουλούλης): Παυλόπουλος, Παύλου, Πλιάγκας, Παπακώστας, Παναγιώτου, Μούμος, Ευαγγέλου (60′ Ρουμελιώτης), Τσιφλίζογλου, Αμαρλαριώτης, Μπακαρτζής (89′ Γκούγκλας), Τίκας (73′ Τζεμολάρι).