Από ένα σε κάθε ημίχρονο και ξανά κορυφή!

Στη πρώτη θέση επέστρεψε ο Οικονόμος Τσαριτσάνης μετά και το «διπλό» στη Νέα Πολιτεία, σε εξ΄αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη για την 20η στροφή της Α΄ΕΠΣΛ!

Οι «πράσινοι» του Κώστα Κατσάρα πετυχαίνοντας από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, έφθασαν τους σαράντα επτά βαθμούς και τον Ηρακλή Λάρισας στη πρώτη θέση του πρωταθλήματος, μετά και από είκοσι ένα αγώνες στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Στο 38ο λεπτό ο Βασίλης Γκαμπέτας μετά από ωραία ατομική ενέργεια από τα δεξιά έκανε παράλληλη σέντρα και ο Βαγγέλης Ζηρδέλης με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σκάρλου για το 0 – 1.

Στην επανάληψη τώρα και στο 69ο λεπτό, ο Οικονόμος έκανε δύο τα τέρματα του και ουσιαστικά «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς στο σημερινό παιχνίδι. Ο Λάζαρος Κουμπούρας με κεφαλιά – πάσα βρήκε τον Σωτήρη Χάμο και ο τελευταίος με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ πέτυχε το 0 – 2 με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Μάλιστα, οι «πράσινοι» είχαν και δοκάρι στο 81ο λεπτό με τον Δημήτρη Τόλιο, με τη μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σκάρλου και στη συνέχεια να απομακρύνει ο νεαρός τερματοφύλακας από την άμυνα του.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σκάρλος, Βουβουσίρας (89′ Μητσιούλης), Χλωρός, Κατσιάνος, Ζήσης, Καλτσάς, Μπέτσης (86′ Σώκας), Τόπης (78′ Αντωνόπουλος), Σκουλίδης, Πράπας (68′ Σκόμπας), Πουρνάρας.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Γκαμπέτας, Λεβέντης, Σαπάκος, Κουμπούρας, Μιφτάρι (71′ Καραγιάννης), Χάμος, Πούτας, Ζηρδέλης, Δραχαλίβας (60′ Τόλιος), Ντούφας.