Από ένα σε κάθε ημίχρονο ο Ηρακλής!

Τη νίκη με 2 – 0 πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Ελευθεραί ο Ηρακλής Λάρισας απέναντι στον Δωτιέα Αγιάς, παιχνίδι για τη τρίτη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορία.

Έτσι, το σύνολο του Γιάννη Τσακμακίδη έφθασε τους εννέα βαθμούς και βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από τη Δόξα Αργυροπουλίου, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Γιώργου Λιάπη έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και την ένατη θέση.

Στα του αγώνα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με το δυνατό σουτ του Ηρακλή Γκιουρσάνη έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στην επανάληψη και τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Ηρακλής έκανε δύο τα τέρματα του. Ο Σπύρος Ζαφειρίου μετέφερε όμορφα τη μπάλα στον Νίκο Φορτομάρη και ο τελευταίος με ιδανικό πλασέ από θέση βολής δεν αστόχησε σημειώνοντας έτσι το 2 – 0.

Στο 80ο λεπτό του αγώνα ο Δωτιέας έφθασε κοντά στη μείωση του σκορ, όμως η μπάλα από την εκτέλεση φάουλ του Θωμά Τσιρογιάννη δεν σταμάτησε στα δίχτυα αλλά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του νεαρού τερματοφύλακα, Αναστασίου.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Κατσής, Μόσχος, Παπαμάνος, Γιαννακόπουλος, Φορτομάρης, Κοντοθανάσης, Μπάμης, Γκιουρσάνης (87′ Ψωμολιάς), Ζαφειρίου (85′ Παπαγιαννούλης), Αποστόλου (78′ Φώτος).

Δωτιέας Αγιάς (Γιώργος Λιάπης): Κουτσιρίμπας, Γούτος Ευάγγ. (80′ Παπαδόπουλος), Ντελής, Γούτος Ν. (89′ Τσαγκαλάς), Τσακάλι, Ντακούλας, Ριζούλης, Υφαντής, Τσατσαλίδης, Τσιρογιάννης, Χαλάτσης (46′ Φλέγγας).