Από ένα σε κάθε ημίχρονο…

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄1 τοπικής κατηγορίας πέτυχε σήμερα η Νεάπολη, όπου επικράτησε του Αβέρωφ με σκορ 2 – 0 στο γήπεδο της Νεάπολης.

img_8931

Έτσι, το συγκρότημα του Μπάμπη Μπακαρού έφθασε τους είκοσι ένα βαθμούς μετά και το πέρας της 14ης αγωνιστικής, ενώ το σύνολο του Φώτη Πλίτση έμεινε στους δέκα τέσσερις πόντους.

img_8900

Στο 35ο λεπτό η Νεάπολη πέτυχε το 1 – 0 μετά από ένα περιπετειώδη τρόπο. Ο Χρήστος Δαλαμπύρας εκτέλεσε πέναλτι και ο Δημήτρης Μάνος με μία δύσκολη και συνάμα εντυπωσιακή απόκρουση, έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βασίλης Ευαγγέλου και ο υψηλόσωμος αμυντικός, Θανάσης Αβραμούλης, με κοντινή προβολή βρήκε δίχτυα και έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ.

img_8883

Στην επανάληψη τώρα και στο 68ο λεπτό, ο Βαγγέλης Χαρούλης έκανε τη σέντρα από τα πλάγια και σκόρερ αυτή τη φορά χρίστηκε ο Χρήστος Ζαφειράκης με πλασέ από θέση βολής.

img_8916

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για με τον Κώστα Ζαφειρούλη, όμως αυτές χάθηκαν κι έτσι η Νεάπολη επικράτησε στο σημερινό παιχνίδι με σκορ, 2 – 0.