Από μηχανής… Κυριάκος!

Με τον Μιχάλη Κυριάκο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να σκοράρει, η Αστραπή Νέας Πολιτείας πανηγύρισε τη νίκη με 1 – 0 εκτός έδρας επί της Δήμητρας Γιάννουλης.

Η νίκη αυτή για τη Νέα Πολιτεία αποτελεί μία βαθμολογική «ανάσα» στη μάχη που δίνει να αποφύγει τον υποβιβασμό ή ακόμη και τα πλέι άουτ. Πλέον έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στη 15η θέση. Ενώ η Δήμητρα Γιάννουλης βρίσκεται στην 3η θέση με 36 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν αξιοσημείωτες φάσεις και έτσι οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ. Στην «επανάληψη» ωστόσο ο ρυθμός και η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, κυρίως στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Συγκεκριμένα στο 70′, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σωτήρη Θώμου, κόντραρε η μπάλα σε σώματα και  σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα και πάλι για τη Γιάννουλη, ο Βασίλης Σπανός βγήκε τετ – α – τετ, όμως ο Κώστας Μπρέλλας απέκρουσε!

Για να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν για την Αστραπή Νέας Πολιτείας, ο Μιχάλης Κυριάκος με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ, σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 0 – 1.

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Βάιος, Αμπατζίδης, Αετόπουλος, Ντούφας, Εμμανουήλ, Θώμος, Καραγιώργος (50′ Μπαρούτας), Γκατζούλης (80′ Μαντζαφλάρας), Χατζηγρηγορίου, Μπελάγιας (68′ Μανάκας), Σπανός.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Μηνάς, Παπαμάνος, Χασιώτης, Σιάρκος, Βενέτης, Μπέτσης, Καλτσάς (70′ Ραμάι), Τζουμάκης, Κυριάκος, Φούντας (80′ Γιαγιάκος).