Από την «άσπρη» βούλα με τον Δαλαμπύρα…

Στη δεύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα της Νεάπολης, ο Χρήστος Δαλαμπύρας σκόραρε ξανά με τη νέα του ομάδα, αυτή τη φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έτσι της έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς απέναντι στον Παναγροτικό Νίκαιας, με το 1 – 0 να αποτελεί και το τελικό σκορ.

Στο γήπεδο της Νεάπολης η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε το συγκρότημα της Νίκαιας και με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 20′ πανηγύρισε μία σημαντική νίκη, φθάνοντας τους έντεκα βαθμούς. Αντίθετα, το σύνολο του Βαγγέλη Μπρισίμη έχει δύο βαθμούς περισσότερους μετά το σημερινό άτυχο αποτέλεσμα.

Στο 20ο λεπτό του αγώνα λοιπόν, η Νεάπολη κέρδισε πέναλτι σε παράβαση που κέρδισε σε προσπάθεια του ο Γιάννης Δεσπόπουλος από τον Σώκο που η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του και ο Χρήστος Δαλαμπύρας από την άσπρη βούλα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενουμένων για το 1 – 0.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 66ο λεπτό, ο Παναγροτικός κέρδισε πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Ολομάνι και ο Βλαχάκης που εκτέλεσε το πέναλτι αστόχησε από τα έντεκα βήματα, αφού ο Παπαναστασίου αντέδρασε σωστά και είπε «όχι» στον παίκτη της Νίκαιας.

Στη συνέχεια της συνάντησης οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν στα αντίπαλα καρέ και να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες σε γκολ, όμως αυτό δεν συνέβη και το 1 – 0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πάντως, οι άνθρωποι του Παναγροτικού εκφράζουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του κ. Χήτου για τις αποφάσεις που πήρε στο σημερινό παιχνίδι με τη Νεάπολη.

Νεάπολη Λάρισας: Παπαναστασίου, Μανδραβέλης, Μπαλαούρας, Δεσπόπουλος, Μέκρας Χρ., Μπάρδας (46′ λ.τ. Γαρυφαλλόπουλος), Μέκρας Γ. (87′ Ζαχαρούλης), Μπουχλαριώτης, Μανώλης (65′ Κοσμάς), Μπούνα, Δαλαμπύρας.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σδούγκας, Νικολακούλης (60′ Ολομάνι), Ψαρούλης, Παπακώστας, Πανδρεμένος, Σακελλαρίου, Φουρίκης, Σώκος, Βλαχάκης, Δημόπουλος, Φάσσας.