Από τη κόλαση στον παράδεισο ένας… Κουτσιμανής δρόμος!

Ο Ιπποκράτης θα είναι ο πρώτος επιλαχών σε περίπτωση όπου δημιουργηθεί κάποιο… κενό στη Β΄ ΕΠΣΛ από ομάδα που δεν θα δηλώσει συμμετοχή, καθώς στο μπαράζ κατάταξης επιβλήθηκε της Α.Ε. Μάνδρας με 3 – 2 στο γήπεδο της Γιάννουλης, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με δύο τέρματα.

Για να φτάσουν όμως εκεί χρειάστηκε να πετύχουν μία μεγάλη ανατροπή. Διότι η Μάνδρα του έβαλε από την αρχή δύσκολα. Διότι μόλις από το 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, όταν από σέντρα του Καλφούντζου και με σουτ στη κίνηση του Λεωνίδα Τσιούτσια άνοιξαν τον χορό των τερμάτων.

Η Μάνδρα μάλιστα δεν σταμάτησε εκεί και κατάφερε λίγο αργότερα να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό, ο Καλφούντζος με σουτ από πλεονεκτική θέση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Κάπου εκεί όμως ξεκίνησε η αντίδραση του Ιπποκράτη. Ο οποίος στο 31’ με σουτ του Ρενάτο Φραχόλι μέσα από τη περιοχή μείωσε σε 2 – 1. Ενώ το ηθικό αναπτερώθηκε πλήρως, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα ο Παπαδόπουλος της Μάνδρας.

Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο οι του Ιπποκράτη έφτασαν και στην ισοφάριση. Στο 64’ και μετά από μία φάση διαρκείας στην αντίπαλη άμυνα ο Τσιρογιάννης με πλασέ ισοφάρισε σε 2 – 2. Ενώ λίγο πιο μετά ήρθε η μεγάλη ανατροπή.

Στο 73’ λοιπόν ο Βαγγέλης Κουτσιμάνης, με πλασέ από θέση τετ – α- τετ, μετά από κάθετη πάσα του Γιώργου Μπλάνα νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ενώ η Μάνδρα με τη σειρά της στο 85’ έμεινε με εννιά παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα του Μπακογιάννη.

Οι αποβολές όμως δεν… σταμάτησαν εκεί. Καθώς στην «εκπνοή» του 90λέπτου, την άγουσα για τα αποδυτήρια είδε και ο Τσιρογιάννης του Ιπποκράτη και αυτός με δεύτερη κίτρινη. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 2 – 3.

Έτσι μετά και τον αγώνα κατάταξης ο Ιπποκράτης Λάρισας «φιγουράρει» ως πρώτος επιλαχών για την άνοδο στη Β΄ ΕΠΣΛ, ενώ η ομάδα της Μάνδρας ως δεύτερη. Τρίτος είναι ο Κεραυνός Παραποτάμου, ενώ ακολουθούν η Αναγέννηση Ευαγγελισμού και ο Διογένης Λάρισας στη σχετική λίστα.

Ιπποκράτης Λάρισας (Θανάσης Κολονιώτης): Σκάρλος, Φώλιας, Μονάντερος, Χιούσα, Φραχόλι Κ., Φραχόλι Ρ., Μπλάνας, Τσιρογιάννης, Κουτσιμάνης, Μπούζιος, Τσουμάνης.

Α.Ε. Μάνδρας: Ζουμπουλίδης, Μπακογιάννης, Φασούλας, Τσολακίδης, Καδόγλου, Τεκέδης, Καλφούντζος, Αλικάι, Τζίκος, Παπαδόπουλος, Τσιούτσιας.