Από τη… νύχτα του Μαυρία είχε να δει τόσο κόσμο ο Παναθηναϊκός! (pics)

Πέρασαν έξι χρόνια παρά… κάτι μέρες από την τελευταία φορά που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ περί τους 30.000 οπαδούς του Παναθηναϊκού. Πριν από το φετινό ντέρμπι με την ΑΕΚ, η προσέλευση του κόσμου του «τριφυλλιού» είχε φτάσει σε παρόμοια επίπεδα τον Δεκέμβρη του 2012 σε «μάχη» με τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» του Γιώργου Δώνη καταχειροκροτήθηκαν και βίωσαν πραγματική ατμόσφαιρα ντέρμπι το βράδυ του Σαββάτου, στην ισοπαλία (0-0) απέναντι στην ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της φετινής Super League. Ο κόσμος όλο και αυξάνεται στο ΟΑΚΑ και στέκεται δίπλα στον κόουτς της ομάδας και τα παιδιά του στην ιδιαίτερη φετινή προσπάθεια που έχει κερδίσει σεβασμό και χειροκρότημα.

Πριν από το φετινό παιχνίδι με την «Ένωση» και τις ιδιαιτερότητες της χρονιάς που διανύει το «τριφύλλι», περί τους 30.000 οπαδούς του συλλόγου είχαν βρεθεί πάλι στο ΟΑΚΑ, σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, τον Δεκέμβρη του 2012!

Πάλι το τελικό σκορ ήταν ισόπαλο, αλλά είχε γκολ, με τους «αιώνιους αντιπάλους» να λήγουν το ματς στο 2-2. Ήταν η βραδιά που ο Χάρης Μαυρίας έκανε τρομερό παιχνίδι – και ουσιαστικά εξασφάλισε τη μεταγραφή του στη Σάντερλαντ – ταλαιπωρώντας απίστευτα τον Χοσέ Χολέμπας, με τον νεαρό, τότε, εξτρέμ του Παναθηναϊκού ν’ ανοίγει το σκορ με δυνατό δεξί σουτ στην κίνηση στο 17ο λεπτό.

Μόλις πέντε λεπτά μετά, ο Αμπντούν ξεφεύγει από τον Τριανταφυλλόπουλο και σερβίρει το γκολ στον Τζιμπούρ που έχει διαφύγει της προσοχής του Βίντρα για να πλασάρει ανενόχλητος και ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή στο 34′ με τον Γαλλοαλγερινό να παίρνει μόνος μια κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι από εκτέλεση κόρνερ.

Το τελικό 2-2 σ’ εκείνο το ματς έγραψε ο Χοσέ Τοτσέ από γύρισμα του Μαυρία στην περιοχή, με τον Χολέμπας και πάλι να χάνει τη φάση…

Ο κόσμος έφτασε και ξεπέρασε τις 30.000 σ’ εκείνο το παιχνίδι, με τον επίσημο αριθμό εισιτηρίων που κόπηκαν, να καταγράφεται στα 27.673.

Φέτος, στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, τα επίσημα στοιχεία κάνουν λόγο για 24.371 εισιτήρια, αριθμός στον οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι περίπου 2.500 προσκλήσεις που παραχωρούνται από την ΠΑΕ.

Βέβαια, σε μια… γενικότερη σούμα, οι οπαδοί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ έφτασαν και ίσως ξεπέρασαν τις 30.000, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο…

Πηγή: gazzetta.gr