Αργυρακούλης στα… δύσκολα

Μια σπουδαία από βαθμολογικής άποψη, νίκη, πέτυχε η Δόξα Ραχούλας στις Νέες Καρυές, κερδίζοντας την τοπική ομάδα μετο αγγλικό σκορ του 2 – 3!

Τη νίκη που την διατήρησε μία μόλις θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού πέτυχε η Δόξα Ραχούλας, κερδίζοντας με 2 – 3 στις Νέες Καρυές την τοπική ομάδα, σκαρφαλώνοντας στους 28 βαθμούς και συνεχίζοντας να δίνει την δική της μάχη για την σωτηρία στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με τους καλύτερους οιωνούς. Και αυτό διότι κατάφεραν στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα να προηγηθούν με 2 – 0. Το σκορ αρχικά άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Δημήτρης Γκόγκουρας με πλασέ από θέση τετ – α-  τετ μετά από κάθετη πάσα του Βασίλη Αργυρακούλη, ενώ συνέχεια στο σκοράρισμα έδωσε στο 10′ με σουτ έξω από τη περιοχή, ο Μιχάλης Θεοχαρούλης.

Οι γηπεδούχοι όμως έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο 25′ αρχικά μείωσαν σε 1 – 2 με πλασέ του Νίκου Τσιώλη μετά από πάσα του Δημήτρη Σέτζα, ενώ στο 35′ έφεραν το παιχνίδι και πάλι από την αρχή με δράστη τον Κώστα Πράπα, που με σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο «Γ» της εστίας του Αθανασόπουλου.

Το γκολ-νίκη πέτυχε εν τέλει στο 67′ με πέναλτι ο Βασίλης Αργυρακούλης. Νωρίτερα το είχε κερδίσει ο Κέβιν Καζάνι.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι σοτ 80′ είχαν την φάση για το 3 – 3, αλλά η επιλογή του Γιάννη Σχοινά, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αθανασόπουλου, με το 3 – 2 να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στις Νέες Καρυές.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλλιμάνης, Ζαΐμι (78′ Κιούσσης), Σέτζας, Καφφές, Νταϊλιάνι, Τριανταφυλλόπουλος (75′ Εμμανουήλ), Σχοινάς, Ταρταμπούκας, Μάτος, Πράπας, Τσιώλης Ν.

Δόξα Ραχούλας (Μάκης Αλεξούδης): Αθανασόπουλος, Τζανακούλης, Θεοχαρούλης Μ., Βλησαρούλης, Σκάκος, Τσέλιγκας, Καραγκιόζης, Γκόγκουρας, Αθανασούλης (60′ Κόλλιας), Αργυρακούλης (88′ Ευαγγέλου), Καζάνι (90′ Θεοχαρούλης Άρ.).