Ασταμάτητος ο Εθνικός Λάρισας

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο έκλεισε τις εντός έδρας (όσον αφορά την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος) υποχρεώσεις του ο Εθνικός Λάρισας.

Στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα επιβλήθηκε με 78 – 68 επί της αξιόμαχης Νίκαιας, στις κερκίδες βρέθηκαν αρκετά παιδιά από τις ακαδημίες μπάσκετ και βόλεϊ του συλλόγου μαζί με τους γονείς τους, στο χώρο δίπλα από την είσοδο του κλειστού του Αγίου Θωμά συγκεντρώθηκαν πάνω από 100 σακούλες με είδη για τους πρόσφυγες, ενώ στο ημίχρονο της συνάντησης η διοίκηση του Εθνικού αναγνωρίζοντας την προσφορά του στο μπάσκετ αλλά και ιδιαίτερα στο σύλλογο για 17 χρόνια, τίμησε τον αθλητή Θανάση Πολύζο!

vravefsi-polyzou

Ο αγώνας πάντως έκρυβε πολλές παγίδες για τους γηπεδούχους και έγινε ακόμη πιο δύσκολος από τη στιγμή που έχασε δύο παίκτες με τραυματισμούς. Συγκεκριμένα ήταν μόλις στο 7΄ όταν ο Χαχόπουλος δέχεται χτύπημα στο κεφάλι (για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι!)και διακομίζεται στο νοσοκομείο για ράμματα, ενώ ο Καλαμπούκας έπαιξε για μόλις ένα λεπτό πριν αποχωρίσει με τράβηγμα.

Έτσι οι …εναπομείνατες 7 παίκτες είχαν να διαχειριστούν εκτός από την αξιόλογη Νίκαια και τα πολλά φάουλ που τους έδεναν τα χέρια, αφού δύο παίκτες αποχώρισαν με 5 και άλλοι δύο είχαν από 4 φάουλ στα τελευταία λεπτά.

Αν και η αναμέτρηση άρχισε με τον Εθνικό να προηγείται νωρίς-νωρίς με μεγάλες διαφορές (24 – 11 στο 10′) επιβάλλοντας τον ρυθμό του, οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Καρπούζα (29π!) ροκάνισαν γρήγορα τη διαφορά (34 – 33 στο 18΄) και αν και βρέθηκαν εκ νέου στο -10 στο 33′ (63 – 53), απειλούσαν έως το 37′ να χαλάσουν τη γιορτή των Λαρισαίων μειώνοντας στους 4 (72 – 68). Η Νίκαια δεν σημείωσε όμως άλλο πόντο μέχρι τη λήξη του αγώνα, και οι γηπεδούχοι έχοντας κορυφαίους τους Πιτσαρή (9π, 10ρ, 6 ασίστ), Κρικώνη (23π., 8ρ.), Μαργαριτόπουλο (19π., 7ρ.) και Νασίκα (11π., 8ρ.) πήραν τη νίκη με το τελικό 78 – 68.

eidi-gia-prosfiges

Έτσι η ομάδα του Σακάρη, μία μόλις αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας μοναδική συγκάτοικο την Νίκη Βόλου, ομάδα την οποία θα αντιμετωπίσει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της!