Ασταμάτητο «τρένο» ο Δολιχιακός

Το αποφασιστικότερο βήμα επιστροφής στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας έκανε ο Δολιχιακός, κερδίζοντας στο ντέρμπι κορυφή του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας και τους Αμπελοκήπους και πλέον μοιάζει ικανός για επιστροφή στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, μόλις μετά από έναν χρόνο απουσίας του.

Το ματς πάντως δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Και αυτό διότι ο Αποστόλης Τσιάμπας ήταν εκείνος που έστειλε στο 25′ την μπάλα στα δίχτυα του Δολιχιακού για το 1 – 0 υπέρ των Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν χαρακτήρα.

Αρχικά ισοφάρισαν το παιχνίδι στο 40ο λεπτό με πλασέ από θέση τετ – α – τετ του Αντώνη Παναγιώτου, για να πάρουν την πολυπόθητη νίκη στο 83ο λεπτό με δράστη τον «συνήθη ύποπτο», Στέφανο Σουγλή με σουτ στην κίνηση.

Τέλος, ως ένδειξη διαμαρτυρίας προς τους διαιτητές του αγώνα, οι άνθρωποι των Αμπελοκήπων δεν θέλησαν να δώσουν τα στοιχεία για τη σημερινή αναμέτρηση.

Δολιχιακός (Αντώνης Παναγιώτου – Στέφανος Σουγλής): Κατοντικίδης, Σουγλής Ζ., Τριανταφύλλι, Ζιάκος, Μαρογιάννης (80′ Κοντολάρι), Σουγλής Στ., Τζήκας, Πουρσανίδης, Παπακωνσταντίνου Αθ. (65′ Παπακωνσταντίνου Β.), Παναγιώτου, Λιόλιος.