Ατρόμητος και στα… γειτονικά ντέρμπι!

Το τρία στα τρία έκανε η ομάδα του Ατρομήτου Αγίων Αναργύρων, κερδίζοντας στο πλαίσιο της 8ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας στο γειτονικό ντέρμπι την ομάδα του Ελευθεραί με 2 – 0.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα του Χρήστου Γραβάνη έφτασε τους 15 βαθμούς και την έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και μόλις τέσσερις βαθμούς από την τριάδα της ανόδου. Από την άλλη, η ομάδα του Ελευθεραί συνεχίζει να προβληματίζει, μένοντας με τους επτά βαθμούς και πέφτοντας στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο 13ο λεπτό της συνάντησης με με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Θάνος Αμαρλαριώτης, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες τους να ισοφαρίσουν το παιχνίδι. Αρχικά στο 54′ είχαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γιώργου Τσιάμη, ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού έχασαν πέναλτι. Ήταν το 61ο λεπτό όταν η μπάλα βρήκε στο χέρι του αμυντικού των Αγίων Αναργύρων, Ιλιάζι με τον κ. Μπουμαρσόπουλο να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάννης Μαυρουδής που είδε τον Νίκο Παυλόπουλο να του λέει «όχι», κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του Χρήστου Γραβάνη.

Στο 81′ ο Θάνος Αμαρλαριώτης «σημάδεψε» το δοκάρι της εστίας του Κραβαρίτη, αδυνατώντας να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα στην αναμέτρηση, με τον Δημήτρη Μητρακούλη να «κλειδώνει» το «διπλό» του Ατρομήτου στο 90’+3′ με πέναλτι αλά… Πανένκα. Πέναλτι που νωρίτερα είχε κερδίσει ο Ανδρέας Τσριβούλης.

Α.Ο. Ελευθεραί (Μάκης Αλεξούδης): Κραβαρίτης, Ευστρατίου (40′ λ.τ. Γκόγκουρας), Μάστορας (75′ Καββαδίας), Τσιάμης Γ., Αετόπουλος, Μέκρας Γ., Ράχης (70′ Μέκρας Χρ.), Τσιάμης Β., Κουρούκας, Μαυρουδής Ι., Ρουμελιώτης (60′ Θεοδώρου).

Ατρόμητος Αγίων Αναργύρων (Χρήστος Γραβάνης): Παυλόπουλος, Τσιφλίζογλου, Παύλου, Κολοβός (35′ λ.τ. Μητρακούλης), Μούμος, Ιλιάζι, Παναγιώτου, Τσιρβούλης, Αμαρλαριώτης Αθ., Μπακαρτζής (89′ Μπακαρτζής), Ευαγγέλου (46′ Τζεμολάρι).