“Βαδίζει” προς την κορυφή η Αστραπή

“Βήματα” προς την κορυφή κάνει η Αστραπή Νέας Πολιτείας που ξεπέρασε και το εμπόδιο του Ροδιακού στο γήπεδο της Νέας Πολιτείας με σκορ 3 – 0. Οι γηπεδούχοι φανερά καλύτεροι, μπήκαν δυνατά για να “καθαρίσουν” το παιχνίδι, υστερώντας όμως στο τελείωμα των φάσεων. Οι γηπεδούχοι λοιπόν κατάφεραν και πέτυχαν όλα τους τα τέρματα στο τέλος κάθε ημιχρόνου, ένα στο πρώτο και δύο στο δεύτερο. Με αυτή τη νίκη έτσι έφτασαν τους 23 βαθμούς, μόλις δύο βαθμούς μακρυά από την κορυφή. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ροδιακού προσπάθησε να επιβάλει σε μερικά σημεία το ρυθμό της, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες. Με αυτή την ήττα οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 14η θέση του πίνακα, με μόλις εφτά βαθμούς.Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 7ο λεπτό, όταν ο Αποστόλου μετά από εκτέλεση πλαγίου, έσπασε την μπάλα στον Καλτσά, που “έκλεισε” προς την περιοχή από τα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Μώρας.Από εκεί και έπειτα για μεγάλο χρονικό διάστημα, η Αστραπή είχε την υπεροχή με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται, αλλά χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη φάση έως το 22′. Η μπάλα έφτασε στο Σουλτούκη, που δεν έπιασε όμως “γεμάτο” σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν και το πρώτο τέρμα της Αστραπής στην αναμέτρηση. Στο 42ο λεπτό ο Σουλτούκης σέντραρε από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον Καλτσά να “στοπάρει” με το στήθος αρχικά και στην συνέχεια να πλασάρει ωραία για το 1 – 0. Δικαιώνοντας έτσι και την επιλογή του προπονητή να τους αλλάξει πλευρές Σουλτούκη και Καλτσά.Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη, χάνει σπουδαία φάση στο 46′ με Σουλτούκη και Καλτσά να αναπαράγουν την φάση του τέρματος. Η διαφορά πως σε αυτή τη φάση ο Καλτσάς σούταρε με τη μία και η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα με το Μώρα να αποκρούει σε κόρνερ.Λίγα λεπτά μετά Ζαφειρούλης και Αποστόλου συνδυάζονται ωραία με τον αμυντικό να σουτάρει με δύναμη αλλά ο Μώρας να αποκρούει ξανά τη μπάλα, φάση που σημειώθηκε στο 48ο λεπτό.Η μοναδική αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους σημειώθηκε στο 52′ με τον Πατρίκου να στρώνει στο Γεροστέργιο έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.Ξανά στο προσκήνιο οι γηπεδούχοι στο 59′ με τον Σουλτούκη να μπαίνει από τα δεξιά στη περιοχή και αν και είχε την επιλογή να την σπάσει στον Καλτσά που περίμενε, επέλεξε από πλάγια θέση να δοκιμάσει ένα δυνατό σουτ με τον Μώρα να αποκρούει.Ακόμα μία χαμένη φάση για τους γηπεδούχους στο 73ο λεπτό, με τον Δήμο να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή να σπάει τη μπάλα στον Αποστόλου, αλλά ο επιθετικός αν και φάτσα με το τέρμα και σχεδόν εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα πλάσαρε ψηλά άουτ.Το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο νεαρός Νίτσας στο 77′. Ο Αποστόλου μπήκε στη περιοχή από τα δεξιά και πάσαρε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον μεσοεπιθετικό να πλασάρει σωστά και ήρεμα για το 2 – 0.Στο 89′ διαδραματίστηκε η χαμένη φάση της αναμέτρησης. Ο Μηνάς σέντραρε γλυκά στην περιοχή, με τον Βαβίτσα να στοχεύει αρχικά το οριζόντιο δοκάρι με πλασέ και στη συνέχεια να μαζεύει το ριμπάουντ, αλλά να αστοχεί εκ νέου στέλνοντας τη μπάλα άουτ.Το τελικό 3 – 0 διαμόρφωσε ο Αποστόλου στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης με εντυπωσιακό τρόπο, καταφέρνοντας θεωρητικά να “εξιλεωθεί” για τη χαμένη φάση νωρίτερα. Στο 93′ λοιπόν ο επιθετικός πήρε τη μπάλα στα πόδια του και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του,μαζί και τον τερματοφύλακα, πλάσαρε από πλάγια δεξιά για το τελικό σκορ.Most Valuable Player… Χρήστος Νίτσας!

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός αγωνίστηκε μόλις είκοσι λεπτά στην αναμέτρηση, καθώς μπήκε αλλαγή στο 70′. Βέβαια σε αυτό το χρονικό διάστημα κατάφερε πέτυχε ένα τέρμα συγκεκριμένα το δεύτερο. Κυρίως όμως του αναγνωρίζεται πως μπήκε με στο παιχνίδι για να αρπάξει την ευκαιρία να αγωνιστεί. Δεν φοβήθηκε να “βάλει” τα πόδια του στη μπάλα, ενώ στη φάση του τέρματος επέδειξε εξαιρετική ηρεμία στο τελείωμα. Δικαίως λοιπόν κέρδισε και το “μπράβο” του προπονητή του.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Γιάννης Τσακμακίδης): Χαβίλας, Γαρουφαλιάς, Ζαφειρούλης, Χασιώτης, Παπαμάνος, Μπατζέλας, Καλτσάς (88′ Μηνάς), Κολιοφούτης, Σουλτούκης (70′ Νίτσας), Δήμος (85′ Βαβίτσας), Αποστόλου.Ροδιακός (Νίκος Αλεξούλης): Μώρας, Γκαμπέτας, Μαντζαφλάρας, Παζώλης, Γεροστέργιος (61′ Κακαράντζας), Σπάχος (75′ Ευαγγελόπουλος), Πατρίκου Ε., Μπαλκούρας, Γκατζούλης (50′ Τόρης), Πατρίκου Α., Τσιρόπουλος.Διαιτητική Τριπλέτα