Βαθιά «ανάσα» για τον Φιλοκτήτη

Παρότι ο Αμπελωνιακός «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση της Μελιβοίας, ο Φιλοκτήτης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και γύρισε το εις βάρος του σκορ και με 3 – 1 πανηγύρισε μία σπουδαία αλλά και συνάμα σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κώστα Παπαρίζου έφθασε τους δέκα οκτώ βαθμούς και συνεχίζει τη προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού και σωτηρία στην Α΄1 τοπική κατηγορίας.

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Αμπελωνιακός μπήκε μπροστά στο σκορ με σκόρερ τον Γιώργο Ελευθέρογλου, όμως στο 18ο λεπτό ο Άρης Καπετάνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσια με πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή.

Στο 37ο λεπτό ο Φιλοκτήτης γύρισε «τούμπα» το ματς με τη κεφαλιά του Μυλωνά ύστερα από την εκτέλεση κόρνερ του Παναγιώτη Πασιά.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 62ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Χρήστος Δαλαμπύρας τροφοδότησε με κάθετη πάσα τον Άρη Καπετάνιο και ο τελευταίος με σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ και το 3 – 1.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Κώστας Παπαρίζος): Κοσμάς, Πλατσάς, Πασιάς Π., Πασιάς Δ., Μυλωνάς, Λαδάς, Καπετάνιος (85′ Κουβαράς), Παπαρίζος, Δαλαμπύρας (65′ Ντούμος), Μαλαχτάρης (68′ Τσάκουλης).