Βαθμολογική «ανάσα» για ΠΟΕ

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΠΟΕ, επικρατώντας της Αστραπής Νέας Πολιτείας με 2 – 0, κερδίζοντας μετά από περίπου ένα μήνα, στον οποίο μετρούσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα.

Με την νίκη αυτήν, ο ΠΟΕ έφτασε τους 19 βαθμούς αφήνοντας την Αστραπή Νέας Πολιτείας και πάλι στην ζώνη του υποβιβασμού με μόλις 8.

Μετά από ένα στείρο και φτωχό πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη και στο 51′ οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας του Παπαδημητρίου. Ο Δημήτρης Ματούλας σέντραρε και ο Γιούλι Περτζιόνι με κεφαλιά κέρδισε τον αντίπαλο κίπερ, ανοίγοντας το σκορ για τους «μελανόλευκους» του Αλέκου Αλεξανδρή.

Λίγα λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 62′ ο Νίκος Μπαρλαγιάννης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ασσίστ του Σωτήρη Τσένου, κάνοντας το 2 – 0 και «κλειδώνοντας» το παιχνίδι για τους Ελασσονίτες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους για μείωση του σκορ, όμως οι προσπάθειες των Μιχάλη Κυριάκου και Βασίλη Φούντα δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Μάρκου, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Νικολαΐδης, Μπαλαμώτης, Πετκολάι (46′ Ταστεμερίδης), Τσένος, Μπαρλαγιάννης, Ματούλας (70′ Συνάπαλος), Καραμάνος.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Θοδωρής Στεργιάδης): Παπαδημητρίου, Παπαμάνος (75′ Ντόκος), Χασιώτης, Μούτσιος (55′ λ.τ. Μπελάγιας), Γιαγιάκος, Κολιοφούτης, Μπατζέλας, Σιάρκος (80′ Ηλιούδης), Βενέτης, Κυριάκος, Φούντας.