Βαθμός που δεν αρέσει σε κανέναν!

Βαθμούς και έδαφος έχασαν αμφότεροι Αετός Αμυγδαλέας και Ηρακλής Λάρισας (1 – 1) σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, λόγω της συνεχόμενης βροχόπτωση στο Νομό τις τελευταίες ώρες. Και τα δύο τέρματα στο πρώτο μέρος με τον Παραφέστα να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους και τον Ζαφειρίου να ισοφαρίζει πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Καταδικαστικός είναι ο ένας βαθμός της ισοπαλίας και για τις δύο ομάδες. Για τον Ηρακλή Λάρισας μπορεί με τον βαθμό αυτό να μένει μόνος στη κορυφή της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας με 44 πόντους, με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης να έχει έναν αγώνα λιγότερο, αυτόν που αναβλήθηκε σήμερα με την ουραγό Αστραπή Νέας Πολιτείας. Στον αντίποδα, στον Αετό, με αυτόν τον βαθμό εξακολουθούν να βρίσκονται στο -3 από την ζώνη των πλέι-οφ.

Σε έναν κακό αγωνιστικό χώρο, η ομάδα της Αμυγδαλέας ήταν εκείνη που ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ από μία στατική φάση. Στο 29ο λεπτό ο Γιάννης Αντωνόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ, σημαδεύοντας τον προωθημένο κεντρικό αμυντικό του Αετού, Ζήση Παραφέρστα, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά κέρδισε τον Αναστασίου, δίνοντας κατ΄ αυτόν τον τρόπο το προβάδισμα στην ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου.

Ένα προβάδισμα το οποίο και δεν χάρηκαν πολύ. Και αυτό, διότι στο 37′ ο Πατσής ανατράπηκε από τον Κωνσταντίνου στη περιοχή του Αετού Αμυγδαλέας, με την κ. Τσιοφλίκη να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει στο τέρμα της ισοφάρισης, εύστοχα, ο Ζαφειρίου, διαμορφώνοντας έτσι από το πρώτο κιόλας μέρος το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Ευαγγελούλης (18′ λ.τ. Τσακίρης), Ανδριανόπουλος, Παραφέστας, Περδίκης, Αντωνόπουλος, Κορλός, Αμπατζίδης, Κλούρας, Καρβούνης, Ντιντής.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Πατσής, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Μόσχος, Μπάμης (88′ Γκιουρσάνης), Νάστας (67′ Πίρε), Κοντοθανάσης, Φώτος, Ζαφειρίου, Αποστόλου.