Βαθμός που δεν βοήθησε κανέναν στο Αβέρωφ

ΠΑΟΛ ΑΒέρωφ και Πύρρος Βορειοηπειρωτών αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1 – 1) στο πλαίσιο της 20ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, αποτέλεσμα το οποίο δεν βοήθησε κανέναν από τους δύο στη προσπάθεια που κάνουν για την κατάληψη μιας εκ των τριών θέσεων της ανόδου στη “μεγάλη” κατηγορία του Νομού.

Μπορεί οι “ΠΑΟΛΙΣΤΑΣ” να μην κατάφεραν να “κάμψουν” την αντίσταση του Πύρρου, παρόλα αυτά διατηρήθηκαν στη κορυφή της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, εκμεταλλευόμενοι και τα αποτελέσματα των υπολοίπων ομάδων. Στον αντίποδα, η ομάδα του Πύρρου έμεινε εκτός τριάδας, χάνοντας παράλληλα και την 4η θέση την οποία και κατείχε έως πριν την 20η Αγωνιστική της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε απο νωρίς ο “συνήθης ύποπτος”, Ηλίας Λιλολάρι. Μόλις στο 8ο λεπτό ο έμπειρος χαφ μετά από μπαλιά του Μπαρούτα, “τσίμπησε” τη μπάλα προ του γκολκίπερ Αγραφιώτη, ανοίγοντας κατ΄ αυτόν τον τρόπο το σκορ στο Αβέρωφ, βάζοντας το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα σε θέση οδηγού.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου τόσο οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες να “διπλασιάσουν” τα τέρματά τους με τον Θωμά Κουσιά, όσο και οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν το σκορ με τους Λάτα και Λέτσιο.

Τελικά στην επανάληψη και στο 49′ ο Μάριος Λάτα με ένα απευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε το παιχνίδι με τους φιλοξενουμένους στο 62′ να έχουν μία ακόμη τρομερή χαμένη ευκαιρία για να ανατρέψουν το εις βάρος τους στο πρώτο μέρος σκορ. Ο Νικούλης έβγαλε τον Αλλιάι στη πλάτη της άμυνας του Αβέρωφ, με τον τελευταίο να προλαβαίνει στην έξοδο τον Κατοτικίδη και από πλάγια θέση γύρισε παράλληλα στην εστία στον Κλαόυς Μούρι που δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας.

Ανάλογη χαμένη στιγμή είχει και ο ΠΑΟΛ ΑΒέρωφ στο 77′, όταν ο Θωμάς Κουσιάς δεν κατάφερε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα μετά από γύρισμα του Στεργίου.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατωτικίδης, Κοτρώτσιος Αθ., Στεργίου, Μητσιός (55′ Ελευθέρογλου Γ.), Μούτσα, Μπαστούνης, Κοτρώτσιος Χ., Λιλολάρι, Γραμμένος Θ., Μπαρούτας, Κουσιάς (87′ Δελητζάνης).

Πύρρος Βορειοηπειρωτών (Κώστας Βασίλης): Αγραφιώτης, Μάρης, Λίτσα, Λέτσιος, Κάτσης, Παύλου, Αλλιάι (75′ Τζόγκας), Λάτα, Κάτσας, Νικούλης, Μούρι.