Βαθμός που δεν κάνει σε κανέναν

Μακριά από τον καλό τους εαυτό έμειναν τόσο ο Φαλανιακός, όσο και ο Δαμασιακός, μοιραζόμενοι από έναν βαθμό, αυτόν την ισοπαλίας με 1 – 1, στο πλαίσιο της 18ης Αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, μένοντας αμφότεροι κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Βέβαια, εάν κάποιος εκ των δύο έχει σοβαρό πρόβλημα, αυτή είναι η ομάδα του Φαλανιακού που έμεινε «κολλημένη» στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα, βλέποντας παράλληλα τις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο, τη παραμονή, να κερδίζουν έδαφος στη μάχη για τη παραμονή. Στον αντίποδα, ο Δαμασιακός μπορεί να είναι πιο άνετος βαθμολογικά, έχοντας φτάσει πλέον τους 24 βαθμούς και την 9η θέση της βαθμολογίας.

Εκείνοι που πήραν προβάδισμα στο σκορ ήταν οι γηπεδούχοι, αφού συνεργάστηκαν οι δύο παλιές «καραβάνες» των «κιτρινόμαυρων». Ήταν το 63ο λεπτό όταν η εκτέλεση κόρνερ του Νίκου Βαρσάμη βρήκε τον Βασίλη Λυγούρα που με σουτ στη κίνηση βρήκε σε ετοιμότητα τον Μιγδάνη, με τον Σπύρο Ιωαννίδη να καραδοκεί και με κοντινή προβολή να πετυχαίνει το 1 – 0 για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς στο 79ο λεπτό με ένα όμορφο γκολ του Στέφανου Σουγλή, που με βολ – πλανέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, κέρδισε τον Μπιμπλιτζή για το τελικό 1 – 1, παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 90’+1′ σε σουτ του Νίκου Βαρσάμη, για να κερδίσουν την αναμέτρηση.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Πανταζής Ηλ. (46′ Φατούρας), Πανταζής Γ., Μπλέντι, Λυγούρας Β., Λεσάι, Ιωαννίδης, Παπαγεωργίου (77′ Στατήρης), Λυγούρας Χρ. (23′ λ.τ. Πανταζής Θ. (86′ Τσακνάκης)).

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Λούτσος, Μπακαΐμης (75′ Μούτσιος), Μόκας, Ντόκος, Τσιάλτας (65′ Τσεκούρας), Μουσιάρης (50′ Δούκας), Λόλας (85′ Βίδρας), Ραπτοτάσιος, Σουγλής Στ., Σουγλής Κ.