Βαθμός στη Λιβαδειά

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την Λιβαδειά, η ΑΕΛ, χάρις στο τελικό 1 – 1 με την ομάδα της Βοιωτίας.

Η ΑΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ από το 13ο λεπτό, χάρις στο τέρμα του Αλεξάντρ Κόεφ, δεν κατάφερε όμως να διαχειριστεί σωστά τον χρόνο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 82′ και να χάνουν την ευκαιρία του αγώνα στο 90’+4′ για να κερδίσουν το παιχνίδι στο φινάλε του.

Έτσι, η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα πήρε έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας ενόψει και της δύσκολης συνέχειας της Super League, φτάνοντας στην συγκομιδή των οκτών βαθμών σε εννέα αγωνιστικές στην Super League.

Με το… καλημέρα της αναμέτρησης και πριν οι δύο ομάδες φανούν απειλητικές μπροστά στους δύο γκολκίπερ, η ΑΕΛ κατάφερε από μια στημένη φάση στο 13′ να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με «δράστη» τον Κοέφ. Ο Πίτι ήταν ο εκτελεστής μια στημένης μπάλας έξω αριστερά από τη περιοχή του Επασί. Ο Ισπανός βρήκε στο πρώτο δοκάρι τον Γάλλο συμπαίκτη του, τον Κοέφ, ο οποίος με ένα διαγώνιο πλασέ προς τα πίσω, κέρδισε τον συμαπτριώτη του, τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, βάζοντας την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη οι Βοιωτοί έχασαν δύο καλές στιγμές με κεφαλιές του Μάρκο Μαρκόφσκι. Η μία με την εκκίνηση της επανάληψης στο 46′ και η δεύτερη στο 66′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά στη καρδιά της άμυνας της ΑΕΛ. Κεφαλιά που πέρασε ψηλά πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Στο 76′ ο Σαβατονγκό ελίχθηκε όμορφα έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ, κάνοντας ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά στο δεξί του «παραθυράκι» ο Κρίστινσον σε κόρνερ.

Η ΑΕΛ έδωσε αρκετό χώρο στον Λεβαδειακό και η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει. Στο 82′ μετά από αναμπουμπούλα στα καρέ του Κρίστινσον, ο Ιωαννίδης που μόλις είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή με διπλή προσπάθεια και με την βοήθεια και του Νίκου Γκόλια κατάφερε να κερδίσει τον Ισλανδό κίπερ της ΑΕΛ, κάνοντας το 1 – 1. Τέρμα το οποίο χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Νίκο Γκόλια.

Η ΑΕΛ στο 86′ μετά από κεφαλιά γύρισμα του Μάρκου Νούνιτς στον Μίλος Ντέλετιτς είχε την ευκαιρία να κάνει το 1 – 2. Ο Σέρβος επιθετικός της ΑΕΛ πλάσαρε στη κλειστή γωνιά του Επασί, ο οποίος απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.

Η μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό χάθηκε όμως στο 90’+4′. Σε κόντρα επίθεση ο Σαβατογκό αναπτύχθηκε για τον Λεβαδειακό από δεξιά και πέρασε στο ύψος του πέναλτι την μπάλα για τον Γιακουμάκη, τον οποίο και κέρδισε με τα πόδια σε τετ – α – τετ ο Κρίστινσον, στην επέμβαση του αγώνα!

Λεβαδειακός (Τζιουζέπε Σανίνο): Επασί, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος (65′ Γιακουμάκης), Μανγκά (78′ Ιωαννίδης), Τσαμπούρης, Μαρκόβσκι, Σαβατονγκό, Στανόγεβιτς (73′ Όμο).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ακόστα, Μόρας (31′ λ.τ. Γκόλιας), Ζίζιτς, Γρομητσάρης, Κόεφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (65′ Νούνιτς), Πίτι (58′ Χούμπτσεφ), Ντέλετιτς.