Βαριά ήττα για τη Κ17 της ΑΕΛ από τη Ξάνθη

Την ήττα με 4 – 0 γνώρισε η Κ17 της ΑΕΛ από την αντίστοιχη της Ξάνθης στο γήπεδο του Καλοχωρίου για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος υποδομών της Super League.

Οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι θετικό από τη σημερινή αναμέτρηση κι έτσι συνεχίζουν έχοντας είκοσι οκτώ βαθμούς, ενώ η Ξάνθη που συνεχίζει στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, με τη σημερινή νίκη έφθασε τους σαράντα τρεις πόντους ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΛ καθώς στο 5ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα, η μπάλα οδηγήθηκε στον πορτιέρο των «βυσσινί», Στέφανο Σουλούκο από προσπάθεια παίκτη της Ξάνθης κι ενώ ο νεαρός γκολκίπερ έκανε λάθος υπολογισμό της μπάλας, ο Κακουλίδης από πλάγια θέση πήρε τη μπάλα και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 0 – 1.

Στη συνέχεια του αγώνα και στο 29ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Φακής εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ομάδα της Ξάνθης κι ενώ ο Σουλούκος απέκρουσε αρχικά, η μπάλα κατέληξε στο πλεκτό για το 0 – 2.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο τώρα, ο Πινακάς είχε μία καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με αυτή να είναι και η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός μπήκε από τα αριστερά στη περιοχή των φιλοξενουμένων κι έκανε το σουτ, όμως ο πορτιέρο της Ξάνθης, Γκάρας, αντέδρασε σωστά και έδιωξε μακρυά κρατώντας ανέπαφη την εστία του, με το 0 – 2 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους τώρα, η Ξάνθη πέτυχε και τρίτο τέρμα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Η μπάλα βρέθηκε μέσα στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ και αφού δεν κατάφεραν οι αμυντικοί να διώξουν μακρυά, ο Φακής με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σουλούκου για το 0 – 3.

Στη συνέχεια του αγώνα τώρα και στο 65ο λεπτό, η Ξάνθη πέτυχε και τέταρτο τέρμα. Ο Τσιλιγγίρης εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Μανίσογλου με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο γήπεδο του Καλοχωρίου.

ΑΕΛ (Ζήσης Ζιάγκας): Σουλούκος, Μπουζούκης, Κοντογιώργος (46′ Τέλιος), Φουρκιώτης Χ. (46′ λ.τ. Κόφφας), Παπακωνσταντίνου, Μετάνι, Μιλτιάδης, Καμπέρης (71′ Κουσκουρίδας), Φουρκιώτης Μ. (58′ Δημόπουλος), Πινακάς, Μαλάκος.

Ξάνθη (Νίκος Καλατζής): Γκάρας, Ποδαράς (72′ Τσιτσεκίδης), Λεωντσάκος, Τενεκές, Θυμιάνης (58′ Κύπι), Πασσάλης (46′ Γκασιμπαγιαζίδης), Μανίσογλου, Γράβας (70′ Κοτόπουλος), Κακουλίδης, Τσιλιγγίρης, Φακής (70′ Σπυριδωνίδης).