Βρήκε λύσεις στη παράταση ο Πύρρος

Τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε ο Πύρρος στο γήπεδο της Γαλήνης, καθώς επιβλήθηκε με 4 – 0 της Νεάπολης στη παράταση του αγώνα κι ενώ η κανονική διάρκεια του ματς έληξε χωρίς γκολ.

Οι «βυσσινί» του Κώστα Βασίλη βρήκαν λύσεις στη παράταση του παιχνιδιού που διεξήχθη για τον θεσμό του Κυπέλλου κι έτσι πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Αντίθετα, η Νεάπολη που προσπάθησε σε όλο το παιχνίδι για το γκολ που θα της έδινε τη πρόκριση, αυτό δεν ήρθε, ηττήθηκε και πλέον στρέφει τα βλέμματα της στη συνέχεια του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Χωρίς γκολ τελείωσε το παιχνίδι στο γήπεδο της Γαλήνης και αφού πέρασαν τα πρώτα ενενήντα λεπτά χωρίς να σημειωθεί τέρμα, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη παράταση.

Εκεί, ο Πύρρος στάθηκε πιο σοβαρός και στο 103ο λεπτό ο Κώστας Λέτσιος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο Σάκης Παύλου, «άνοιξε» το σκορ και έκανε το 1 – 0, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μούρι με σουτ από θέση βολής πέτυχε το 2 – 0.

Στο 105′ τώρα, ο Πύρρος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 0 και «κλείδωσε» τη νίκη – πρόκριση με σκόρερ αυτή τη φορά τον έμπειρο επιθετικό, Άλκη Νικούλη.

Μάλιστα, στο 109ο λεπτό ο Νίκος Αλεξανδρής διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0 και η ομάδα του Κώστα Βασίλη με αυτό το σκορ προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κιόρογλου, Μαρούδης (73΄Λίτσα), Πότσης, Μάρης, Παύλου, Κάτσης, Βάσσος (66΄Σάρρα), Λέτσιος, Αλιάι (75΄ Νικούλης), Αγκόλι (56΄Μούρι), Αλεξανδρής.

Νεάπολη Λάρισας: Καραγιάννης, Συγκούνας (91΄Ζήγρας), Κοσμάς, Δεσπόπουλος (46΄Ζαχαρούλης), Μέκρας Χ., Μέκρας Γ., Μπουχλαριώτης, Μπαλαούρας, Μανώλης, Μπούνα, Γαρυφαλλόπουλος.