Βρίσκει τα πατήματα του ο Τύρναβος…

Το 2019 έχει έρθει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Τύρναβο, καθώς μετά τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Φαλανιακό τη περασμένη αγωνιστική, στη 14η στροφή του πρωταθλήματος κέρδισε εκτός έδρας το Κιλελέρ με 3 – 1 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ!

Η ομάδα που διανύει εδώ μία δύσκολη περίοδο και που στο πάγκο αυτής βρίσκεται ο νεαρός και συνάμα φιλόδοξος Βαγγέλης Τζιόλας, παρουσιάζει όπως φαίνεται ένα πρόσωπο που δύσκολα μπορεί να χάσει και το αποδεικνύει τις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Με το σημερινό τρίποντο λοιπόν ο Τύρναβος έφθασε τους δέκα πέντε πόντους και βρίσκεται τρεις βαθμούς κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ το συγκρότημα των Φώτη Πλίτση – Γιάννη Βαΐτση έμεινε στους είκοσι βαθμούς και την όγδοη θέση μετά το αποτέλεσμα αυτό.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισάωρο στο ματς, ο Θωμάς Παλάσκας «άνοιξε» το σκορ και έβαλε μπροστά τους «κιτρινόμαυρους» με κοντινό πλασέ με δεύτερη ευκαιρία έπειτα από το πρώτο σουτ του Κώστα Κουσιώρα, με τον Γιάννη Μπάκο να φθάνει στην ισοφάριση του σκορ με ψηλοκρεμαστό πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή, λίγα δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πιο ψύχραιμοι στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και πέτυχαν δύο γκολ, όπου τους έδωσαν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Στο 62′ ο Γιώργος Ντονούδης έκανε το 1 – 2 με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενουμένων, ενώ στο 86ο λεπτό ο Στέλιος Πατσιωτός από την άσπρη βούλα του πέναλτι πέτυχε το 1 – 3, πέναλτι που κέρδισε ο Κατσαρός και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Γουρνάρης, Μουρατάι, Παλάσκας, Κολιός, Καρακάνος, Αργύρης, Παπαγιαννούλης (65′ Φορτομάρης), Ξηροκώστας, Ζιόμπουρας, Κουσιώρας.

Τύρναβος 2005 (Βαγγέλης Τζιόλας): Χαλκιάς, Νταναβάρας, Κόκκας, Δασκαλόπουλος, Πρατσίλας, Καρράς, Ντονούδης, Κοκόμπελης (60′ Μπάκος Κ.), Κατσαρός, Μπάκος Ι. (90′ Τσέσμα), Πατσιωτός (85′ Ιωαννίδης).