«Βυσσινί» το τοπικό ντέρμπι στα Βούναινα!

Ένα γκολ του Νίκου Βράκα στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν σημαντικό στα Βούναινα για να πανηγυρίσουν τη κατάκτηση των τριών βαθμών στο ντέρμπι απέναντι στο Μαυροβούνι για την 14η στροφή του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή έφθασε τους και ανέβηκε στη δεύτερη θέση με τριάντα βαθμούς και ισοβαθμεί με την Αμπελιά, όπου ήρθε ισόπαλη δίχως γκολ εκτός έδρας με το Μεσοχώρι.

Από την άλλη, το σύνολο του Λάζαρου Αγγλόπουλου δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και έμεινε στους είκοσι τέσσερις πόντους μετά και από αυτό το αποτέλεσμα.

Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση στο γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα στους δύο συλλόγους σημειώθηκε στο 27ο λεπτό. Σκόρερ αυτού του τέρματος ο Νίκος Βράκας όπου με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κέρδισε τον Δημήτρη Μαγαζιώτη κι έκανε το 1 – 0.

Από τη πλευρά του, το Μαυροβούνι είχε σημαντικές στιγμές στο παιχνίδι με τους Βούκουτο, Δημήτρη βΑρσένη και Αρσένη Μπάγκα για να φθάσουν στο γκολ, όμως οι «πετεινοί» δεν τα κατάφεραν και κοιτούν πλέον το επόμενο παιχνίδι για τη κατάκτηση της νίκης και την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Α.Ε. Βουναίνων (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Βλησσαρούλης (46′ Κορδέλας (88′ Κυπαρίσσης)), Κατσιώτης, Σουπεκιώτης, Μερτζανίδης Ηλ. (74′ λ.τ. Γκατζούλης), Μούμος, Νεστορίδης, Ρουμελιώτης, Τζατζάκης (85′ Μερτζανίδης Φ.), Βράκας, Χατζηλιάδης.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μαγαζιώτης, Τατσέλος (85′ Σιδέρης), Σάπιος, Νότας, Κολιοφούτης, Τριάδης, Μπατζέλας Ν., Σπανός, Βούκουτος, Αρσένης (80′ Μπάγκας Δ.), Μπάγκας Αρ. (46′ Χατζηλιάδης).