«Βόλτα» πρόκρισης στη Καλαμαριά…

Τη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγυρίζει η ΑΕΛ, μετά και την επικράτηση της με 4 – 0 του Απόλλωνα Πόντου στο γήπεδο της Καλαμαριάς! Χωρίς καν να λερώσει τη φανέλα του τελείωσε το παιχνίδι ο Ουγκμουντούρ Κρίστινσον που δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης.

Έτσι, μετά τον Πανιώνιο η ΑΕΛ παίρνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση από τον 8ο όμιλο, ενώ αξιοσημείωτο αποτελεί το ντεμπούτο των Λευτέρη Μπάμη και Αλέξανδρου Χαλάτση με τη φανέλα των «βυσσινί»!

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου του θεσμού, με αυτή να γίνεται σήμερα, καθώς αναβλήθηκε χθες το απόγευμα λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος στο γήπεδο.

Η ΑΕΛ ήταν άκρως επιθετική καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τέσσερα τέρματα επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πόντου και προκρίθηκε έτσι στην επόμενη φάση και τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος!

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 16ο λεπτό και η ΑΕΛ έχασε μοναδική ευκαιρία για να πετύχει γκολ. Συγκεκριμένα, ο Σαχίτι βρέθηκε ολομόναχος μέσα στη περιοχή του Απόλλωνα μετά από ωραία κάθετη πάσα του Λεοζίνιο και σούταρε, όμως ο Πολίτης αντέδρασε σωστά και έβγαλε δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα στο 22′. Μετά από ωραία ομαδική ενέργεια ο Πίτι βρήκε τον Λεοζίνιο, ο τελευταίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Πολίτη, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να μπλοκάρει τη μπάλα με δεύτερη ευκαιρία.

Η ΑΕΛ συνέχισε να έχει επιθετικές διαθέσεις στο ματς και στη τρίτη φάση και «φαρμακερή» στο 31′ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα… Ο Χοτζάλι είχε χώρο από τα δεξιά και έκανε παράλληλη σέντρα μέσα στη περιοχή του Απόλλωνα Πόντου και στη προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα, ο Κύρκος έστειλε τη μπάλα άθελα του στα δίχτυα του Πολίτη για το 0 – 1.

Παρότι πέτυχαν γκολ στο 31ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα των γηπεδούχων, με τους Πίτι (37′) και Μπάλλα (44′) να μη μπορούν να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που είχαν και το δεύτερο τέρμα να έρχεται στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ο Χοτζάλι έκανε τη σέντρα και πάλι από τα δεξιά, ο Πίτι έκανε «τσαφ» και δεν βρήκε τη μπάλα με τον Λεοζίνιο να έρχεται από πίσω και με διπλή προσπάθεια να στέλνει τη μπάλα στο πλεκτό του Πολίτη για το 0 – 2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τώρα και στο 51ο λεπτό, η ΑΕΛ έφθασε και πάλι κοντά στο γκολ με νέα ευκαιρία του Κώστα Καρανίκα. Ο δεξιός οπισθοφύλακας των «βυσσινί» δέχθηκε τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή των γηπεδούχων και με κοντινή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Πολίτη, με τον Τριποτσέρη από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ από το πρώτο βοηθό της συνάντησης κ. Βασιλόπουλο.

Νέο δοκάρι είχε η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα στο 57ο λεπτό που έψαχνε με κάθε τρόπο το τρίτο γκολ. Ο Σάλες Λεοζίνιο βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή και ανάγκασε τον Πολίτη με σουτ σε μία δύσκολη απόκρουση με τη μπάλα να σταματά στη συνέχεια στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Από δοκάρι σε πέναλτι πήγε η ΑΕΛ αφού έφθασε πολύ κοντά στο 0 – 3 στο 62′. Ο Πέταρ Κούνιτς ανατράπηκε από τον Πολίτη και ο κ. Βρέσκας ορθά υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, με τον γκολκίπερ του Απόλλωνα να αντικρίζει τη κίτρινη κάρτα. Ο υψηλόσωμος επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση από τα έντεκα βήματα και κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ, με το 0 – 2 να παραμένει.

Αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι το 69ο λεπτό, καθώς η ΑΕΛ ανέβασε τον δείκτη του σκορ με σκόρερ αυτή τη φορά τον Νίκολα Ζίζιτς. Οι «βυσσινί» κέρδισαν κόρνερ, με τον Νίκο Καρανίκα να βρίσκει τον Σάλες Λεοζίνιο, εκείνος να κάνει τη πρώτη σέντρα, τον Βαγγέλη Νούσιο να δέχεται τη μπάλα και να τη τροφοδοτεί μέσα στη μικρή περιοχή, εκεί όπου αρχικά απέκρουσε ο Πολίτης και στην επαναφορά από κοντά ο Νίκολα Ζίζιτς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Πάντως, το σύνολο του Τζιανλούκα Φέστα δεν έμεινε εκεί, αφού δύο λεπτά αργότερα διεύρυνε το σκορ σε 0 – 4! Οι παίκτες της ΑΕΛ συνδυάστηκαν ωραία με πρωταγωνιστές τους Νούσιο και Κούνιτς, με τον Βαγγέλη Νούσιο να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα για φέτος στη δεύτερη του συμμετοχή με τους «βυσσινί» με σουτ από το ύψος του πέναλτι στη περιοχή του Απόλλωνα Πόντου.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κύρκου, Δαμουλάκης, Καλαϊτζίδης.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Γρομητσάρης, Καρανίκας, Τριποτσέρης, Ζίζιτς (74′ Μπάμης), Μπάλλας (84′ Χαλάτσης), Λεοζίνιο, Πίτι, Χοτζάλι, Κούνιτς, Σαχίτι (22′ λ.τ. Νούσιος).

Βρέσκας (Πιερίας), Βασιλόπουλος (Έβρου), Χατζηνάκος (Δράμας).