Γιάννουλη για… φίλημα!

Την μοναξιά της 3ης θέσης απολαμβάνει η Δήμητρα Γιάννουλης μετά και το «διπλό» στον Τύρναβο με 5 – 1 επί του τοπικού μαχητικού, Αστέρα, εκμεταλλευόμενη τις γκέλες των μέχρι προ ολίγων ωρών συγκατοίκων της, Τσαριτσάνη και Αργυροπούλι.

Με την νίκη αυτή το συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη έφτασε τους 36 βαθμούς, παραμένοντας σταθερά στο -6 από την δεύτερη θέση και τον Δωτιέα Αγιάς, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Αστέρα των πολλών ελλείψεων παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με τους μόλις 9 βαθμούς και πλέον δύσκολα θα σώσει την παρτίδα την φετινή σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ πολύ νωρίς. Μόλις στο 15ο λεπτό η Δήμητρα Γιάννουλης πήρε το προβάδισμα σε ιδανική αντεπίθεση. Μετά από εκτέλεση κόνρερ των παικτών του Αστέρα Τυρνάβου η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μπελάγια ο οποίος διέσχισε ολόκληρο το γήπεδο ανενόχλητος κάνοντας μια «γλυκιά» σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Βασίλης Σπανός πήρε την κεφαλιά, «σπάζοντας» στο απέναντι δοκάρι στον Χατζηγρηγορίου που δεν δυσκολεύτηκε προ κενής εστίας να κάνει το 0 – 1 για την ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη.

Στα «καπάκια» η Δήμητρα είχε και δύο δοκάρια να κάνει τα τέρματά της ακόμη και… τρία. Αρχικά στο 18′ ο μέχρις εκείνο το σημείο «ασσίστμαν», Βασίλης Σπανός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Παναγιωτόπουλου για να έρθει στο 23′ ο σκόρερ Τάσος Χατζηγρηγορίου επίσης να σημαδέχει το οριζόντιο του Αστέρα.

Και τελικά το 2 – 0 δεν άργησε να έρθει. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Μπελάγιας πραγματοποίησε ένα γύρισμα από αριστερά με την μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι στο… κεφάλι του αμυντικού του Αστέρα Τυρνάβου, Δημήτρη Γκαραγκούνη, από την παρεμβολή του οποίου η μπάλα οδηγήθηκε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2 – 0, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου στο Στάδιο του Τυρνάβου.

Στην επανάληψη οι Γιαννουλίτες έκαναν τρία τα τέρματά τους, τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης. Ήταν το 48ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Γκατζούλης με σουτ στη κίνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3 – 0, για να πάρει τον λόγο στο 55′ ο Αμπατζίδης μετά από πολύ ωραία ομαδική ενέργεια που ξεκίνσε από την άμυνα και ολοκληρώθηκε με πλασέ του Αμπατζίδη στην απέναντι γωνία του Παναγιωτόπουλου για το 4 – 0.

Στο 62′ οι γηπεδούχοι μείωσαν με το γκολ της τιμής. Σκόρερ ήταν ο Σπύρος Γκαραγκούνης που μετά από πάσα του Παναγιώτη Γαλάνη από θέση μέσα περιοχή και δεξιά, κέρδισε τον Βάιο για το 4 – 1.

Το τελικό 5 – 1 διαμόρφωσε στο 76ο λεπτό ο Βασίλης Σπανός, ο οποίος «χάρηκε» στην αναπουμπούλα των αμυντικών του Αστέρα, πλασάροντας σωστά και διαμορφώνοντας το τελικό 5 – 1 για την ομάδα της Δήμητρας Γιάννουλης.

Αστέρας Τυρνάβου (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Παναγιωτόπουλος, Φουντούνας (85′ Μπαντής Ν.), Γκαραγκούνης Χαρ., Γκαραγκούνης Δ. (75′ Μαυρίδης), Λάζος, Καρακώστας, Πάσσιος, Γκαραγκούνης Σπ., Γκαραγκούνης Ελευθ., Ισούφης (55′ Γκαραγκούνης Β.), Γαλάνης Π.

Δήμητρα Γιάννουλης (Βασίλης Μπακογιάννης): Βάιος, Αμπατζίδης (82′ Μπάμπαλης), Αετόπουλος, Ντούφας, Εμμανουήλ, Θώμος, Σπανός (82′ Ντάλλας), Καραγιώργος, Χατζηγρηγορίου, Μπελάγιας (67′ Μπαρούτας), Γκατζούλης.