Για τα δύσκολα, Μπάμπης Παπαδημήτριου!

Παρά τις όποιες απουσίες είχε η ομάδα του Δημήτρη Δανιλούλη, το Κιλελέρ κατάφερε να κερδίσει έστω και στο φινάλε τον Αμπελωνιακό με 2 – 1 στο ντέρμπι της 22ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και να διατηρήσει τη κορυφή και την απευθείας άνοδο στη «μεγάλη» κατηγορία, οκτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Η ομάδα του Κιλελέρ παρέμεινε στο +1 από τον διώκτη του, τον Αετό Μακρυχωρίου, αυξάνοντας τη διαφορά από τον τρίτο Αμπελωνιακό, τον οποίο και κέρδισε στους επτά βαθμούς, «κόβοντας» τα όνειρα των «πρασίνων» για τη πρωτιά στην Α΄1 ΕΠΣΛ, μια πρωτιά που θα κριθεί ανάμεσα σε Κιλελέρ και Μακρυχώρι.

Οι Αμπελωνίτες ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Γιώργο Ελευθέρογλου μόλις από το 9ο λεπτό μετά και από υποδειγματικό πλασέ στη κίνηση σε αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Αλεξούλη.

Στην επανάληψη και στο 53′, οι γηπεδούχοι εν τέλει ισοφάρισαν την αναμέτρηση. Και μάλιστα με το… «καλησπέρα». στο 53′ ο Αλέξης Τζατζάκης με μονοκόμματο σουτ μετά από ωραία σέντρα του Κώστα Κουσιώρα, κέρδισε τον Βραζιτίκο για την ισοφάριση του παιχνιδιού.

Και ενώ όλα έμοιαζαν πως το ματς θα οδηγηθεί στην ισοπαλία και τον Αετό Μακρυχωρίου να επιστρέφει στη κορυφή (πήρε το τρίποντο στα «χαρτιά» κόντρα στον Αστέρα Τυρνάβου), κάπου εκεί ήρθε ο Τζατζάκης για να κερδίσει πέναλτι μετά από κάθετη πάσα του Καρακάνου στο 90ο λεπτό. Την «φλεγόμενη» μπάλα πήρε στα χέρια του ο Μπάμπης Παπαδημητρίου που απέναντι από τον Μπάμπη Βραζιτίκο δεν αστόχησε, επαναφέροντας την ομάδα του Κιλελέρ στη κορυφή της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Η σημερινή νίκη του Κιλελέρ είναι αφιερωμένη στους Γαγάρα και Φαρμάκα, που έχασαν πρόσφατα τον παππού τους και ήταν απών από το σημερινό παιχνίδι.

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Βάιος, Δούρος, Ζιόμπουρας, Νεστορίδης, Παλάσκας, Καρακάνος, Βράκας, Παπαδημητρίου, Κολοβός (65′ Κασσιός), Κουσιώρας (90’+2′ Μίχος), Τζατζάκης (90′ Κοκότσικας).

Αμπελωνιακός (Γιάννης Αλεξούλης): Βραζιτίκος, Μαυρούδης, Αλεξόπουλος, Δαλακώνης, Φουδούλης, Μεσημέρης, Χατζούλης, Κοντογιώργης, Τσετιροκλής, Ελευθέρογλου, Αλεξανδρής.