Γκέλα για την Αούστρια

Σοκ στις καθυστερήσεις για την Αούστρια, η οποία παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 2-2 στη ΒΑΚ.

Την ευκαιρία να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στην κορυφή (στο -7 από τη Στουρμ) έχασε η Αούστρια Βιέννης, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη ΒΑΚ. Ετσι, μπήκε τέλος στο νικηφόρο σερί των τριών αγώνων για την αντίπαλο της ΑΕΚ. Η Αούστρια που παρουσιάστηκε με 4-5-1 ξεκίνησε δυνατά, είχε μια καλή ευκαιρία με τον Φριζενμπίχλερ, αλλά στο 23′ πλήρωσε τις αμυντικές της αδυναμίες. Ετσι, ο Σολμπάουερ από ασίστ του Γκσβέιντλ πέτυχε το 1-0 για τη ΒΑΚ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 45′ ο Κλάιν σημείωσε το 1-1. Δυνατό το ξεκίνημα στην επανάληψη για τους πρωτευουσιάνους και στο 57′ ο Χολζάουζερ πέτυχε το 2-1. Η αντίπαλος της ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, αλλά τόσο ο Πρόκοπ όσο και ο Φριζενμπίχλερ δεν κατάφεραν να τελειώσουν το ματς. Ετσι, στην τελευταία φάση του ματς πλήρωσε την αστοχία της, αφού ο Οργκιλ με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 2-2.

Πηγή: gazzeta.gr