Γκατζούλης & Παπαγεωργίου έδωσαν τη πρώτη νίκη στον Σμόλικα!

Τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ DE-TOX Λάρισας σημείωσε ο Σμόλικας, καθώς κέρδισε στο Μεσοχώρι τον Δαμασιακό με 2 – 0 στη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος!

Οι «πράσινοι» του Βασίλη Μπακογιάννη έπειτα από την ισοπαλία στη πρεμιέρα έχουν τέσσερις βαθμούς, ενώ οι «κυανόλευκοι» του Δημήτρη Μπουκουβάλα δεν έχουν συγκεντρώσει βαθμό μέχρι τώρα παρά τη προσπάθεια στις δύο πρώτες αγωνιστικές.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι, ο Δημήτρης Γκατζούλης με σουτ από πλάγια θέση μετά από ωραία ατομική ενέργεια κέρδισε τον Δημήτρη Μιγδάνη κι έκανε το 0 – 1 για τον Σμόλικα που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να πετύχουν κάποιο γκολ.

Τελικά, το κατάφεραν οι «πράσινοι» στο 75ο λεπτό με τον Δημήτρη Παπαγεωργίου με σουτ από θέση βολής στην αντίθετη γωνία της εστίας του Δαμασιακού και το 0 – 2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα αφού στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι προς το σκορ.

Πάντως, οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής με τους Παναγιώτη Ραπτοτάσιο και Στέλιο Λούτσο όπως και το χαμένο τετ – α – τετ του Βασίλη Λόλα (88′) για τον Δαμασιακό αλλά και τους Στέλιο Πατσιωτό, Δημήτρη Παπαγεωργίου και Ντέιβιντ Μπόντε για τον Σμόλικα…

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μιγδάνης, Γεωργατζιάς, Ιωαννίδης, Καρακάνος, Πούτας, Τσιάλτας, Μουσιάρης, Λόλας, Λούτσος, Ραπτοτάσιος (73′ Μπακαΐμης), Λέτσιος Στ. (65′ Δούκας).

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Κολοβός, Καρέντζος (75′ Λάλλος), Κακαζούκης, Ζαμπέτας, Μολάς, Γκατζούλης (46′ λ.τ. Παπαγεωργίου), Μπόντε (65′ Ηλιόπουλος), Μπέτσης (85′ Χασιώτης), Πατσιωτός.