Γκολ και θέαμα στο «Σταύρος Τσιάπανος»

Γκολ και θέαμα απόλαυσαν στη Μελιβοία, όσοι φίλαθλοι παραβρέθηκαν στο γήπεδο «Σταύρος Τσιάπανος» με τον γηπεδούχο Φιλοκτήτη να κερδίζει με 5 – 4 τον Προμηθέα Λάρισας. «Καρέ» τερμάτων για τους φιλοξενουμένους ο Στέφανος Πρισακάρου.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολάου έφτασε τους 29 βαθμούς και πλέον απέχει μόλις έναν βαθμό από τη «μαθηματική» εξασφάλιση της παραμονής στη κατηγορία της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και για τη νέα σεζόν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο γήπεδο και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ σκοράροντας μάλιστα «back to back» στο 17′ και 18′.

Αρχικά στο 17ο λεπτό ο Μυλωνάς μπήκε στη περιοχή του Προμηθέα από δεξιά και με ψύχραιμο πλασέ κέρδισε τον Ιωαννίδη ανοίγοντας τον χορό των τερμάτων. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την άμυνα του Προμηθέα και ο Πασιάς έκανε το 2 – 0. Ενώ το 3 – 0 του ημιχρόνου πέτυχε στο 24′ ο Σπετίμ Μάντσε.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους και στο 46ο λεπτό ο Στέφανος Πρισακάρου σκόραρε για την μείωση του σκορ. Άμεση η αντίδραση των γηπεδούχων που στο 48′ ο Σκεμπάσι ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 4 – 1, με τον Πρισακάρου να έχει δοκάρι σε σουτ στη κίνηση στο 50′.

Ότι δεν κατάφερε στο 50′, πέτυχε στο 51ο λεπτό ο Στέφανος Πρισακάρου, μειώνοντας εκ νεόυ σε 4 – 2.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Καρβουνάρης ανέτρεψε τον Κουβαρά και ο κ. Νίτσας έδειξε την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο μόλις 15χρονος και πολλά υποσχόμενος Ρήγας, που κέρδισε τον Ιωαννίδη για το 5 – 2.

Οι φιλοξενούμενοι στο 63′ και στο 65′ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 5 – 4, χωρίς να καταφέρουν να πάρουν εν τέλει κάτι από το παιχνίδι.

Στο 63′ έπειτα από κάθετη πάσα στο χώρο και στη πλάτη της άμυνας από τον Δημήτρη Πετρωτό, ο Στέφανος Πρισακάρου από θέση τετ – α – τετ πλάσαρε σωστά για το 5 – 3. Ενώ στο 65′ μετά από εξαιρετική κίνηση… underlap, ο Δημήτρης Πετρωτός πάτησε περιοχή από δεξιά βγάζοντας σέντρα «πάρε – βάλε» στο δεύτερο δοκάρι στον Στέφανο Πρισακάρου που κατέβασε τη μπάλα και έγραψε το τελικό 5 – 4.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Παπανικολάου): Κιλιργιώτης (46′ Χαρατσής), Μάντσε, Λαδάς (46′ Κουβαράς), Κοταρέλας (51′ Ρήγας), Μυλωνάς, Σκεμπάσι, Πασιάς, Παπαρίζος Μ., Μαλλιάρας, Γκουντάρας (46′ Καραμάνης), Παπαρίζος Ρ.

Προμηθέας (Βαγγέλης Στέφανης): Ιωαννίδης, Παϊτέρης, Ψύρρας, Αλίου, Καρβουνάρης, Κώστας (51′ Πετρωτός), Παπαδόντας, Πρισακάρου, Τζουρτζουκλής, Σκαφιδάς, Χρυσαφόπουλος.