Γοννιώτικο το πρώτο ντέρμπι της «Κοιλάδας των Τεμπών»

Ο Όλυμπος Γόννων ήταν ο νικητής του πρώτου ντέρμπι της Κοιλάδας των Τεμπών στον 3ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας με 2 – 3 στη Ραψάνη την ομώνυμη ομάδα. Ριζούλης, Κώτσιας και Παναγιώτου τα τέρματα των νικητών. Ισοφάρισαν σε 1 – 1 προσωρινά οι γηπεδούχοι με τον Τσιάρα, ενώ μείωσαν στο τελικό 2 – 3 με τον Κατσαμάκα στο φινάλε.

Μεγάλο «διπλό» με το… «καλημέρα» του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας πανηγύρισε ο Όλυμπος Γόννων, επικρατώντας του Σ.Σ. Ραψάνης με 2 – 3. Το σκορ για τους νικητές της αναμέτρησης άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό ο Ριζούλης με κοντινό πλασέ, ενώ στο 25′ ο Τσιάρας ισοφάρισε για το 1 – 1, σκορ το οποίο όμως δεν ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Και αυτό διότι τέσσερα λεπτά πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45′, ο Κώτσιας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ στους Γοννιώτες.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Παναγιώτου αύξησε τη διαφορά των τερμάτων σε… δύο για τους φιλοξενούμενους, για να μειώσει στο 82′ ο Κατσαμάκας, για το τελικό 2 – 3.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον Τζέφρι Σινάν ενώ ζήτησαν πέναλτι σε μια φάση ανατροπής του Μπίμπα στο 88′, το οποίο και δεν τους δόθηκε.

Σ.Σ. Ραψάνης (Βασίλης Καψούρης): Κοτσιανούλης, Δικόπουλος, Λιάμης, Σινάν Β., Γκαραγκούνης Δ., Ιωάννου, Μπίμπα, Τσιούτης, Σινάν Τζ. (75′ Γεράσης), Τσιάρας, Κατσαμάκας.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Μουζακίτης, Μαργκεγκάι, Γκουγκουλιάς, Τσούγιας, Κώτσιας, Ριζούλης, Παναγιώτου, Ζαϊρες, Κίτσιος, Μπούμπουλης, Κολτσίδας.

Έπαιξαν και οι: Τσιρονίκος, Ντόι και Τζήκας.