Δήλωσε παρούσα η Ελάτεια!

Χορταστικό ήταν το παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το πρωί στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας», καθώς Πηνειός και Θύελλα Ελάτειας ήρθαν ισόπαλοι με σκορ, 2 – 2.

Δεν ανέδειξε λοιπόν νικητή η σημερινή πρωινή αναμέτρηση, καθώς ο Πηνειός προηγήθηκε στο ματς με 2 – 0, όμως η Θύελλα Ελάτειας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και στο τέλος πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Πηνειός Λάρισας άνοιξε το σκορ στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Κανταρίνου της Θύελλας. Ο κεντρικός αμυντικός της Θύελλας σε μονομαχία του με τον Αθανασίου, με κεφαλιά προς τα πίσω, τροφοδότησε άθελα του, τον Βασίλη Γκαντούνα, ο οποίος αφού απέφυγε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο, Θοδωρή Σολωμό, πρόλαβε στην έξοδο τον νεαρό Κανταρίνο τον οποίο και «έσκαψε» για το 1 – 0 των γηπεδούχων, μόλις από το 2ο λεπτό.

Σκορ το οποίο και δεν άλλαξε έως και το φινάλε του πρώτου μέρους, παρά το καλό σε γενικές γραμμές ποδόσφαιρο που έπαιξε η Θύελλα. Μάλιστα το συγκρότημα του Στέλιου Παπαδόντα έφτασε και στο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον ρέφερι, Στεργίου ως επιθετικό φάουλ πάνω στον τερματοφύλακα Γαρυφαλλόπουλο.

Ήταν το 34ο λεπτό όταν ο Στέλιος Παπαδόντας μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και παράλληλα στην γραμμή του άουτ έκανε το γύρισμα στον Βασίλη Γκουγκότη που πλάσαρε πάνω σε σώματα αμυντικών με τη μπάλα να στρώνεται στον Βασίλη Κοντογιάννη που σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα από το μισό μέτρο στα δίχτυα. Όμως ο Στεργίου ακύρωσε το τέρμα για επιθετικό φάουλ πάνω στον Γαρυφαλλόπουλο, πάνω στον οποίο έπεσε ένας όμιλος παικτών και των δύο ομάδων.

Στη επανάληψη τώρα και στο 55ο λεπτό ο Ανδρέας Πετρούσης σημείωσε το 2 – 0 για τους γηπεδούχους με ιδανικό τελείωμα από θέση βολής.

Στο 70ο λεπτό τώρα, ο Θοδωρής Σολωμός μείωσε σε 2 – 1 με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Πηνειού, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Στέλιος Παπαδόντας με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Κασίδα, έφερε το ματς στα ίσια σημειώνοντας το 2 – 2.

Τέλος, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και το 2 – 3 στο τέλος του ματς, όμως στο τετ – α- τετ του Στέλιου Παπαδόντα ο Γκούλιος δήλωσε παρόν και εξουδετέρωσε την ευκαιρία για την Θύελλα Ελάτειας.

Πηνειός Λάρισας (Παναγιώτης Τσάκος): Γαρυφαλλόπουλος, Σαμαρίνας, Μούσιος, Παπαδούλης, Μαχούχας, Δούκας, Πετρούσης, Μπάσιο, Γκαντούνας, Αδαμούλης, Αθανασίου.

Θύελλα Ελάτειας (Στέλιος Παπαδόντας): Κανταρίνος, Γκουγκότης Χρ. (80′ Ζαχαριάδης), Κέρι, Κολέτσι, Σολωμός, Κασίδας, Τασιόπουλος, Γκουγκότης Β., Κοντογιάννης (80′ Γιακουβής), Παπαδόντας, Κολτσίδας.