Δίκαιη επικράτηση και πρώτη νίκη για το 2018!

Τη πρώτη νίκη για το νέο έτος πανηγύρισε ο Αετός Αμυγδαλέας, όπου κέρδισε στο γήπεδο του τον Κίσσαβο Συκουρίου με 3 – 1 για τη 16η αγωνιστική της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και τις νίκες ύστερα από την εντός έδρας ήττα τη περασμένη αγωνιστική από τον Τύρναβο, με τον Αετό να αφιερώνει τη σημερινή νίκη στον τραυματία και ποδοσφαιριστή της ομάδας, Αποστόλη Πολύζο, καθώς είχε τραυματιστεί στο παιχνίδι με τη Δόξα Αργυροπουλίου λίγο πριν από τις γιορτινές ημέρες των Χριστουγέννων.

Με τη νίκη αυτή λοιπόν, ο Αετός ανέβηκε στη τέταρτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας έχοντας είκοσι επτά βαθμούς, ενώ η ομάδα των Φερραίου Γιαννακού και Λευτέρη Τέα βρίσκεται δύο θέσεις πιο κάτω έχοντας μάλιστα και δύο βαθμούς λιγότερους.

Στο 27ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα. Ο Γιώργος Καρβούνης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ταξιάρχης Κλούρας με κεφαλιά «ψαράκι» δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Συκουρίου.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αετός απείλησε και πάλι με πρωταγωνιστή τον Μιχάλη Δημητρέλη. Ο Γιώργος Καρβούνης και πάλι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Αποστόλης Τσιανάκας διώχνοντας τη μπάλα με το κεφάλι, την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βαγγέλη Φαρμάκα. Ο Μιχάλης Δημητρέλης μπαίνοντας στη φάση αυτή με κοντινή προβολή δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, καθώς η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του πορτιέρο των φιλοξενουμένων.

Στην επόμενη καλή ευκαιρία στον αγώνα όμως και στο 44ο λεπτό, η Αμυγδαλέα ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Σωτήρης Περδίκης βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή του Συκουρίου και με κοντινή προβολή κέρδισε τον Βαγγέλη Φαρμάκα, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στο συγκρότημα του Δημήτρη Καπετανόπουλου. Μάλιστα, αυτό το γκολ είχε και ιδιαίτερη αφιέρωση προς το πρόσωπο του Τόλη Πολύζου που βρίσκεται εκτός γηπέδων λόγω ενός σοβαρού τραυματισμού που έτυχε από το παιχνίδι με το Αργυροπούλι λίγο πριν κλείσει το 2017…

Στην επανάληψη τώρα και στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Ζήσης Παραφέστας κέρδισε πέναλτι σε παράβαση από τον παίκτη του Συκουρίου, Καρβούνη σύμφωνα με τον κ. Τσιτσανούδη και ο Γιώργος Καρβούνης από τα έντεκα βήματα σημείωσε το 2 – 0. Μάλιστα, στη φάση αυτοί οι άνθρωποι των φιλοξενουμένων ισχυρίζονται πως δεν υπάρχει πέναλτι και δεν έπρεπε να δοθεί η απόφαση αυτή.

Δύο λεπτά από το 2 – 0 ήρθε η μείωση του σκορ και το 2 – 1 για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Στάθης Χριστιανίδης που είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στο παιχνίδι ως αλλαγή, βρέθηκε στην εστία του Αετού Αμυγδαλέας και με κοντινή προβολή έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι δεν το κράτησαν και πολύ το σκορ αυτό, μιας και ο Πέτρος Κορλός που είχε περάσει και αυτός ως αλλαγή στον αγώνα, πέτυχε το 3 – 1 στο 75ο λεπτό και «κλείδωσε» το τρίποντο στο σημερινό παιχνίδι για τους γηπεδούχους.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Περδίκης, Ευαγγελούλης, Παραφέστας, Ντιντής, Αντωνόπουλος, Τιούτιος, Κλούρας (85′ Σάρα), Αμπατζίδης (70′ Κορλός), Καρβούνης, Δημητρέλης (80′ Μούτσιος).

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Αγγέλης, Γκανάτσιος (46′ Χριστιανίδης), Κουτσοκέρας, Τσιανάκας, Μάντζιαρης, Παυλόπουλος, Γκαμπέτας (85′ Τζιούρας), Πλιάγκας (70′ λ.τ. Αργύρης), Πετράκης, Δίχρης (50′ Καρβούνης).