ΔΕΝΕΛΑΒΑΣ

«Δενε…λάβα» η Αμπελιά!

Ο Ολυμπιακός Αμπελιάς είχε σε εξαιρετική μέρα τον Λευτέρη Δενελάβα, ο οποίος με δύο ασσίστ και δύο γκολ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 4 – 0 επί του ΠΑΟΛ Αβέρωφ!

Μετά από τη νίκη αυτή, η Αμπελιά έφτασε τους 10 βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκε στη 11η θέση της βαθμολογικής κατάταξης όπου και ισοβαθμεί με την Νεάπολη. Ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ από την άλλη υποχώρησε στην 13η θέση με 7 βαθμούς σε ισοβαθμία με τους Αγίους Αναργύρους.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αν και προσπάθησαν αρκετά δεν κατάφεραν να βρουν τους απαραίτητους χώρους για να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες. Έτσι οι παίκτες των δύο ομάδων οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Όμως με το «καλημέρα» της «επανάληψης» όλα άλλαξαν. Καθώς στο 46΄ ο Φώτης Γιωργής με πλασέ μετά από πάσα του Λευτέρη Δενελάβα, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και «άνοιξε» το σκορ για τον Ολυμπιακό Αμπελιάς.

Πριν καλά καλά προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι, η Αμπελιά «χτύπησε» ξανά. Δύο λεπτά αργότερα λοιπόν, ο Λευτέρης Δενελάβας από οργανωτής έγινε… εκτελεστής και με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει… «φωτιά» και στο 51΄πέτυχαν ακόμη ένα γκολ. Πάσα του Λευτέρη Δενελάβα και πλασέ ο Δημήτρης Νιαρίτης με το 3 – 0 να είναι γεγονός. Τον επίλογο στο ματς «έγραψε» ο Λευτέρης Δενελάβας που έκανε το 4 – 0 με πλασέ μετά από πάσα του Χρήστου Λέτσου.

Ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ, όμως οι Καρυπίδης και Μητσιός δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν με το 4 – 0 να είναι το τελικό σκορ.

Οι Συνθέσεις

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Βαγγέλης Σταμπουλής): Μπράνος, Δενελάβας Ν., Καραγγέλης (60′ Παναγιωτόπουλος), Τολιόπουλος (68′ Νιαρίτης Ν.), Θάνος, Τσαντόπουλος, Δημακόπουλος, Κουλάκογλου, Δενελάβας Ελ., Νιαρίτης Δ., Γιωργής (62′ Λέτσιος).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ: Μάνος, Καραλής, Σωτήρης (25′ λ.τ. Κουτσάκης), Δεμέστιχας, Γκουτσιούδης, Κοτρώτσιος Χρ., Κοτρώτσιος Αθ., Βασίλιεφ (65′ Λεμονής), Ζαφειρούλης, Καρυπίδης, Μητσιός (68′ Θέμελης).

Μπουμαρσόπουλος, Δεληγιάννη Αλ., Τσατσαρώνης.