Δεν άξιζε να χάσει…

Η ΑΕΛ των πολλών προβλημάτων ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με σκορ 1 – 2, έχοντας όμως πολύ καλή εικόνα σε μεγάλο διάστημα του αγώνα και που σίγουρα θα μπορούσε να είχε πάρει το θετικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League με στόχο το θετικό αποτέλεσμα τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι «βυσσινί» έμειναν στους είκοσι έξι βαθμούς και προσωρινά στη δέκατη θέση της βαθμολογίας κι ενώ μένουν πλέον δύο παιχνίδια για τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΛ των πολλών απουσιών «κοίταξε» στα μάτια την ομάδα του ΠΑΟΚ και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε πετύχει ένα τέρμα.

Στο 11ο  λεπτό του αγώνα ο Λημνιός βρήκε τον Πέλκα και ο αρχηγός των φιλοξενουμένων πλάσαρε από θέση βολής κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Μάτος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Λάμπρου πήρε τη πρώτη κεφαλιά, τη δεύτερη κεφαλιά στη συνέχεια πήρε ο Άκπομ και στη πορεία της μπάλας ο Δημήτρης Λημνιός έκανε το 0 – 1 με πλασέ μέσα από τη περιοχή.

Στο 17ο λεπτό οι «βυσσινί» που δεν έμειναν πίσω από το γκολ του ΠΑΟΚ βρέθηκαν στη περιοχή των φιλοξενουμένων, ο Βινίσιους πήρε τη κεφαλιά και ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε τη μπάλα.

Έπειτα από δύο λεπτά, η ΑΕΛ είχε πολύ καλή στιγμή να φέρει το ματς στα ίσια.

Συγκεκριμένα, ο Γκάμπριελ Τόρζε ένας πολύ καλός παίκτης τροφοδότησε τη μπάλα στον Βινίσιους και ο Βραζιλιάνος μεσοεπιθετικός πλάσαρε, όμως ο Γιαννούλης τον «έκοψε» τη τελευταία στιγμή για να διώξει μακρυά από τη περιοχή των φιλοξενουμένων.

Η πίεση της ΑΕΛ έφερε νέα ευκαιρία στο 22′. Ο Βινίσιους μπήκε στη περιοχή και πάλι από τα δεξιά, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Βαρέλα και αυτή κατέληξε στα χέρια του Ζίβκοβιτς.

Στο 33ο λεπτό η ΑΕΛ «φώναξε» για περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Αουγκούστο μέσα στη περιοχή του ΠΑΟΚ και μετά από αρκετά λεπτά ο κ. Γιοβάνοβιτς είδε τη φάση στο VAR και έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι, σε μία δύσκολη και αμφισβητούμενη φάση.

Μάλιστα, δέκα λεπτά μετά σαν να μην έφθαναν τα πολλά προβλήματα για την ΑΕΛ, αποχώρησε και ο Αλί Γκαζάλ ως τραυματίας, καθώς είχε δυνατούς πόνους στη μέση του, με τον Ηλιάδη να περνά στη θέση του.

Ακόμη, μετά τον τραυματισμό του Αιγύπτιου μέσου για τους «βυσσινί», ήρθε και το δεύτερο γκολ για τον ΠΑΟΚ.

Σε νεκρό χρόνο που οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάτι ουσιαστικό πέραν του πρώτου γκολ, ο Αουγκούστο με ένα τρομερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κρίστινσον κι έκανε το 0 – 2.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Γκάμπριελ Τόρζε δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από θέση βολής, όμως ο Ζίβκοβιτς πρόλαβε κι έδιωξε μακρυά.

Στο 56ο λεπτό ο Γιαννούλης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Δημήτρης Πέλκας πήρε τη κεφαλιά προ του Ογκμουντούρ Κρίστινσον στην έξοδο του και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ και κατέληξε άουτ.

Τη σέντρα του Ματέο Μούζεκ από τα αριστερά δεν αξιοποίησε σωστά ο Θανάσης Παπάζογλου με κεφαλιά στο 62′ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Η ΑΕΛ πέτυχε το γκολ που δικαιούταν στο παιχνίδι και στο 67′ ο Θεοχάρης Ηλιάδης στο ντεμπούτο του σκόραρε με δυνατό σουτ μέσα στη περιοχή του ΠΑΟΚ μετά από σύγχυση που δημιουργήθηκε μπροστά στην εστία των φιλοξενουμένων.

Οι «βυσσινί» με αυτό το γκολ μπήκαν ξανά στο παιχνίδι και προσπάθησαν στη συνέχεια του αγώνα να πετύχουν και το γκολ της ισοφάρισης.

Στα εναπομείναντα λεπτά η ΑΕΛ δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, με το 1 – 2 να είναι έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μάρκοβιτς, Μούζεκ, Αλί Γκαζάλ (43′ λ.τ. Ηλιάδης), Μπάλλας, Σεσέροβιτς, Ασούμπρε, Βινίσιους (77′ Πινακάς), Τόρζε, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Λημνιός, Μαουρίτσιο, Αουγκούστο, Λάμπρου (84′ Ροντρίγκο), Πέλκας (62′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (76′ Σβιντέρσκι).