Δεν έχει σταματημό…

Ακάθεκτος συνεχίζει στο φετινό πρωτάθλημα ο Ηρακλής Λάρισας, καθώς έκαμψε σήμερα το απόγευμα και το εμπόδιο του Κιλελέρ με 3 – 0 στο γήπεδο της Νεάπολης για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να βρουν δίχτυα δύο φορές στο πρώτο και μία στο δεύτερο ημίχρονο ημίχρονο και αυτό τους έδωσε τους τρεις βαθμούς σε ακόμη μία αναμέτρηση στο φετινό πρωτάθλημα. Αποτέλεσμα αυτού, ο Ηρακλής να φθάσει τους είκοσι τέσσερις βαθμούς και να ξεφύγει από τον Φιλοκτήτη που ηττήθηκε την αγωνιστική αυτή, ενώ το Κιλελέρ έμεινε στους τρεις βαθμούς.

ΖΙΟΜΠΟΥΡΑΣ ΑΠ. - ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 4ο μόλις λεπτό, όταν οι παίκτες του Ηρακλή Λάρισας συνδυάστηκαν ωραία και ο Βασίλης Σπανός με κοντινή προβολή μετά από παράλληλη πάσα του Ηρακλή Γκιουρσάνη δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, καθώς αντέδρασε σωστά κι έδιωξε από την άμυνα του ο πορτιέρο του Κιλελέρ, Καρακυρίτσης.

ΓΚΙΟΥΡΣΑΝΗΣ - ΓΚΕΚΑΣ

Η επίτευξη του πρώτου τέρματος των γηπεδούχων ήρθε στο 15ο λεπτό. Ο Σπύρος Ζαφειρίου εκτέλεσε κόρνερ και ο Λευτέρης Μπάμης που ήταν σε πολύ καλή ημέρα πέτυχε το 1 – 0, με ιδανικό τρόπο στέλνοντας και τη μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 2016 - 17 ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ

Πέντε λεπτά μετά, ο Θοδωρής Μολάς δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο πάνω από την εστία των «κιτρινόμαυρων», ενώ με τη συμπλήρωση του 20ού λεπτού, ο Ηρακλής έκανε δύο τα τέρματα του.

Ο Θοδωρής Μολάς εκτέλεσε ένα φάουλ στον χώρο του κέντρου και ο νεαρός Λευτέρης Μπάμης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Καρακυρίτση, με τη μπάλα να οδεύει προς τα δίχτυα και με τη βοήθεια του συμπαίκτη του, Δημήτρη Αποστόλου όπου την άφησε να καταλήξει στο πλεκτό, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα για την ομάδα του.

ΓΟΥΣΗΣ - ΚΥΡΙΤΣΗΣ

Οι φιλοξενούμενοι τώρα, αντέδρασαν στο 32ο λεπτό του παιχνιδιού, καθώς ο πρώην παίκτης του Ηρακλή, Κώστας Χατζής, σούταρε από θέση βολής, όμως ο Δημήτρης Μαγαζιώτης αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

ΓΚΕΚΑΣ - ΚΥΡΙΤΣΗΣ

Ένα λεπτό μετά, ο Χρήστος Παπαδημητρίου βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και σούταρε, σε μία πολύ καλή ευκαιρία για το Κιλελέρ, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι και κατέληξε άουτ.

ΖΑΦΕΙΡΙΟΥ - ΓΚΕΚΑΣ - ΤΖΟΥΡΤΖΟΥΚΛΗΣ

Μάλιστα, πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τέρμα με τον Θέμη Γούση, όμως μετά από την απόφαση του πρώτου βοηθού κ. Νάκα, το τέρμα αυτό ακυρώθηκε κι έτσι το ημίχρονο κύλησε υπέρ του Ηρακλή με σκορ 2 – 0.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΡΑΙΣΚΟΣ

Το δεύτερο ημίχρονο πέρασε χωρίς πολλές αλλαγές στο σκορ, καθώς το μόνο που συνέβη ήταν το τελικό 3 – 0 στο 90ο λεπτό, με τον Γιώργο Φώτο με ιδανικό πλασέ, όπου είχε περάσει και στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Τέλος, πολλά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Καρδούλα έχουν οι άνθρωποι του Κιλελέρ, καθώς θεωρούν πως άδικα τους ακυρώθηκε το τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, όπως διαμαρτύρονται και για μία περίπτωση πέναλτι στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Μαγαζιώτης, Πατσής (27′ λ.τ. Κυρίτσης), Φορτομάρης, Καλπίας, Μπάμης, Μολάς, Λιανός, Σπανός (85′ Φώτος), Γκιουρσάνης (75′ Σουλτούκης), Ζαφειρίου, Αποστόλου.

ΚΙΛΕΛΕΡ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Α.Ε. Κιλελέρ (Βασίλης Δραγατζίκης): Καρακυρίτσης, Κοκότσικας, Καραΐσκος, Ζιόμπουρας Αθ., Ζιόμπουρας Απ., Γκέκας, Παπαδημητρίου (70′ Χατζηλαδάς), Τζουρτζουκλής (75′ Τζαβέλλας), Χατζής, Γουρνάρης (65′ Μουρατάι), Γούσης.