Δεν βρήκε αντίσταση ο Προμηθέας…

Το «2χ2» πέτυχε ο Προμηθέας Λάρισας σήμερα το απόγευμα, καθώς εκτός από τη νίκη στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σημείωσε και τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, κερδίζοντας μέσα στην έδρα του την Ανθούπολη με σκορ, 3 – 1.

Έτσι, οι «μπλε» του Βαγγέλη Στεφανή μοιράζονται τη πρώτη θέση με τους Ιπποκράτη και Υπέρεια, έχοντας έξι βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές. Από την άλλη, οι «βυσσινί» έχουν ένα βαθμό ύστερα και από την ισοπαλία στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στα του αγώνα, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 1 – 0 με σκόρερ τον Κοτρώτσιο και με ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη και αντίπαλη περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Προμηθέας έκανε δύο τα τέρματα του. Ο Δολμές επιχείρησε από τα πλάγια μία σέντρα, ο πορτιέρο της Ανθούπολης έκανε κακή εκτίμηση της μπάλας και ο Δημήτρης Πατσιούρας από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2 – 0 με κοντινή κεφαλιά.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος, η Ανθούπολη μπήκε ξανά στο παιχνίδι και μείωσε σε 2 – 1, με αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τώρα και στο 62ο λεπτό, το συγκρότημα του Βαγγέλη Στεφανή ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 και ουσιαστικά «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Γιώργος Καραπετσάνης εκτέλεσε κόρνερ και με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Χρήστος Πότσης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ανθούπολης, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό σκορ.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσούρας (46′ Κολοκυθόπουλος), Ψύρρας, Πότσης, Καραχάλιος, Σκαφιδάς, Πατσιούρας Δ., Δολμές (85′ Πατσιούρας Β.), Κοτρώτσιος (59′ Καραπετσάνης), Τριτάρης, Παπαδόντας (80′ Ρουμπιές).