Δεν είχε πρόβλημα στο «βούρκο» της Ν. Πολιτείας, ο Αχιλλέας

Χωρίς απώλεια βαθμών πέρασε και από την Νέα Πολιτεία ο Αχιλλέας Φαρσάλων, επικρατώντας της τοπικής ομάδας της Αστραπής με το επιβλητικό 3 – 0, δείχνοντας πως ακόμη και ένας κακός αγωνιστικός χώρος δεν μπορεί να επηρεάσει την απόδοση των ποδοσφαιριστών του Τάκη Παραφέστα.

Με τη νίκη του αυτήν ο Αχιλλέας Φαρσάλων έφτασε τους 51 βαθμούς, διατηρώντας το +12 από τον δεύτερο Δωτιέα Αγιάς, με το μοναδικό πλέον ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα και την… κορυφή να παραμένει η απαιτούμενη διαφορά των βαθμών που θα αναδείξουν πρωταθλητή είτε απευθείας, είτε μέσω τη διαδικασίας των μπαράζ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Βούλγαρης χάρις στα δύο τέρματα που πέτυχε καθώς και την συμμετοχή του στο τρίτο τέρμα των Φαρσάλων.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Νίκος Βούλγαρης άνοιξε λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εξαιρετική πάσα του Θανάση Παλάσκα, βάζοντας τον Αχιλλέα σε θέση οδηγού από αρκετά νωρίς στο παιχνίδι.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και δύο δοκάρια στο 15′ και 25′ με Αναστάση Μανιώτη και Γρηγόρη Περήφανο ούτως ώστε να διευρύνουν κι΄ άλλο το σκορ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, κάτι που εν τέλει έγινε στην επανάληψη.

Και συγκεκριμενά στο 48′ όταν ο Βασίλης Λόλας με πλασέ μετά από όμορφο συνδυασμό των Παλάσκα και Βούλγαρη, έκανε δύο τα τέρματα του Αχιλλέα «κλειδώνοντας» παράλληλα τη νίκη των «Μυρμιδόνων».

Το τελικό 3 – 0 διαμόρφωσε από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι ο Νίκος Βούλγαρης. Νωρίτερα ο Θανάσης Παλάσκας ήταν εκείνος που το κέρδισε. Τέλος στο 87′ ο Αντώνης Ραμάι είχε την δυνατότητα να πετύχει το γκολ της τιμής, όταν όμως είδε το πλασέ του να απομακρύνεται από τους αμυτνικούς των Φαρσάλων επάνω στη γραμμή.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Γιαγιάκος, Χασιώτης, Σιάρκος, Μηνάς, Μπατζέλας, Μπέτσης, Καλτσάς (80′ Ηλιούδης), Κυριάκος, Αλεξόπουλος (46′ Ραμάι), Φούντας (70′ Αλεξανδρής).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσοκέρας, Περήφανος, Οικονόμου (60′ Καραμπούζης), Κακαζούκης, Κουμπούρας, Νεμπεγλέρας, Μανιώτης, Νάστας (76′ Τλούπας), Λόλας (70′ Ρέψης), Βούλγαρης, Παλάσκας.