Δεν καταλαβαίνει από βροχές ο Κακαβίτσης!

Έχοντας τον Γιώργο Κακαβίτση σε εκπληκτική ημέρα, ο Σμόλικας Φαλάνης επιβλήθηκε με 5 – 0 των Βουναίνων εκτός έδρας για την 11η στροφή της Α΄τοπικής κατηγορίας. Τέσσερα γκολ από τον έμπειρο επιθετικό, όπου έφθασε τα δέκα μετά και το πέρας αυτής της αγωνιστικής!

Με αυτή τη νίκη, οι «πράσινοι» ανέβηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και βρίσκονται στο μείον τέσσερα από τον Ηρακλή Λάρισας και τη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η ομάδα του Θοδωρή Εμμανουήλ προσπάθησε σήμερα να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, όμως αυτό δεν ήρθε κι έτσι τα Βούναινα έμειναν στους εννέα βαθμούς και τη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μάλιστα, το σημερινό παιχνίδι για τον προπονητή του Σμόλικα Φαλάνης, Χρήστου Χατζηλιάδη, ήταν ιδιαίτερο μιας και αντιμετώπισε την ομάδα του χωριού του, με αυτό να μένει εκτός γηπέδου μιας και ο νεαρός και φιλόδοξος τεχνικός έπραξε σωστά μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σμόλικας πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Βασίλης Σκούπρας με σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Γιώργο Κακαβίτση, ο τελευταίος κατέβασε τη μπάλα όμορφα και με ένα διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Κουκουφίκη κι έκανε το 0 – 1.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα τώρα, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Βασίλης Σκούπρας με νέα σέντρα από τα αριστερά τροφοδότησε τον Γιώργο Κακαβίτση και ο έμπειρος επιθετικός με κεφαλιά «ψαράκι» έκανε δύο τα τέρματα για τον Σμόλικα Φαλάνης.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά νωρίτερα, τα Βούναινα έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Φαρμάκας αντίκρισε τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Γρηγοριάδη.

Στο 70ο λεπτό του παιχνιδιού τώρα, οι «πράσινοι» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3 με σκόρερ και πάλι τον Γιώργο Κακαβίτση, όπου παράλληλα σημείωσε και χατ – τρικ!

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Θοδωρή Εμμανουήλ συνέχισε τον αγώνα με εννέα ποδοσφαιριστές, αφού αποβλήθηκε και ο Γιώργος Τσανάς από τον ρέφερι της συνάντησης. Ακόμη, δύο λεπτά νωρίτερα από τη φάση αυτή, αποβλήθηκε και ο Θοδωρής Εμμανουήλ για έντονες διαμαρτυρίες προς το πρόσωπο του κ. Γρηγοριάδη.

Στο 79ο λεπτό της συνάντησης, το σκορ πήρε νέες διαστάσεις, καθώς ο Γιώργος Κακαβίτσης βρήκε και πάλι δίχτυα με πλασέ, ύστερα από κάθετη πάσα του Τάχα που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή.

Το τελικό 0 – 5 για τον Σμόλικα Φαλάνης διαμορφώθηκε στο 83ο λεπτό με σκόρερ αυτή τη φορά τον Γιώργο Τεκέδη με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την αντίπαλη περιοχή.

Πάντως, οι γηπεδούχοι «φωνάζουν» δικαιολογημένα για ορισμένα σφυρίγματα του κ. Γρηγοριάδη, όπου σε κάποιες στιγμές θα μπορούσε να είχε πάρει άλλες αποφάσεις, όπως στη φάση της αποβολής του Θοδωρή Εμμανουήλ, όπου αποβλήθηκε άδικα από τον ρέφερι του αγώνα.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Κουκουφίκης, Καρέντζος, Φαρμάκας, Χατζηλιάδης Γ. (71′ Καζάνι Κ.), Ξαφάρας, Χατζηλιάδης, Μερτζανίδης Φ. (62′ Χατζηλιάδης Σ.), Μερτζανίδης Ηλ., Κατσιώτης, Τσανάς, Ραπτόπουλος (81′ Γιουρούκης).

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Σκούπρας, Κολοβός, Τανάγιας Χρ., Ταστεμερίδης, Λιούσκας (80′ Ζιάγκας), Βενέτης, Κατσαρός (60′ Ζιώγας), Γάλλος (60′ Τάχας), Κακαβίτσης (75′ Τεκέδης).