Δεν τα κατάφερε ο Αστέρας Λάρισας

Δεν τα κατάφερε ο Αστέρας Λάρισας ο οποίος ηττήθηκε σήμερα στο κλειστό του Αλκαζάρ με σκορ 84-76 από τον Ηρακλή Κοζάνης. Η ομάδα της Λάρισας πλήρωσε την αδράνειας της στην άμυνα και στα ριμπάουντ καθώς ο αντίπαλος είχε  25 επιθετικά άλλα και το γεγονός ότι ο Ηρακλής πετύχαινε καλάθια κάθε φορά που ο Αστέρας πλησίαζε στο σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο 5 λεπτό αλλά εκεί ένα μικρό σερί 5 πόντων του Ηρακλή προηγήθηκε με σκορ 7-14 στο 6 λεπτό και 12-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Αστέρα να προσπαθεί να μειώσει την διαφορά αλλά η φιλοξενούμενη ήταν σταθερά μπροστά κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 34-42.

Στην τρίτη περίοδος είχαμε το ίδιο σκηνικό με την μοναδική φορά που ο Αστέρας πήρε προβάδισμα στο σκορ ήταν 4.20 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με 49-48 και μέχρι το τέλος αυτής ήταν κοντά κλείνοντας με σκορ 58-59.

Στην τελευταία περίοδος μέχρι και 2 λεπτά πριν το τέλος η Λαρισινή ομάδα ήταν μέσα στο παιχνίδι αλλά η Κοζάνη βάζοντας κρίσιμα καλάθια έκανε το 70-80 και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε. Το τελικό σκορ 76-84 πανηγυρίστηκε έξαλα από την ομάδα της Κοζάνης.